୨୦୨୧ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟରେ ୫ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଣ ?

1 min read
Union Budget 2021: 5 Differences In The Way It Will Be Presented This Year

ଫେବ୍ରୁଆର ୧ରେ ଆସିବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ । ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ଲାଗି ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । ମହାମାରୀ କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ଅର୍ଥନୀତି ଅଣ୍ଟା ସଳଖୁ ଥିବାବେଳେ ଅଭିଭୃଦ୍ଧି ହାର ଲଗାତାର ହ୍ରାସ୍ ପାଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଚଳିତବର୍ଷ ବଜେଟ୍ ଗତବର୍ଷ ବଜେଟ ଠାରୁ ବେଶ୍ ଭିନ୍ନ ରହିବ ।

Union Budget 2021 5 Differences In The Way It Will Be Presented This Year

ବଜେଟ୍ ହେବ ପେପରଲେସ୍

ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବଜେଟ୍ ଆସିବ, ବିନା କାଗଜରେ । ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ପ୍ରଥମଥର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ମୁଦ୍ରିତ ହେବ ନାହିଁ । ପ୍ରତିବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିଜସ୍ୱ ମୁଦ୍ରଣାଳୟରେ ୧୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁଠି ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ଶତାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଏକାଠି ବଜେଟ୍ ମୁଦ୍ରଣ, ସିଲ୍ ଓ ବିତରଣରେ ସାମିଲ୍ ଥାଆନ୍ତି । ତେବେ, ଚଳିତଥର କରୋନା ପାଇଁ ହାର୍ଡ କପି ବଦଳରେ ସଫ୍ଟ କପି ଦିଆଯିବ ।

Union Budget 2021 5 Differences In The Way It Will Be Presented This Year

୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିବେଶନ

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ବଜେଟର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାନୁଆରୀ ୨୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୫ ଯାଏ ବସିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଧିବେଶନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ଯାଏ ବସିବ

ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ

Union Budget 2021 5 Differences In The Way It Will Be Presented This Year

ପ୍ରତିଥର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ମୁଦ୍ରଣ ପୂର୍ବରୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବେ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ ଚଳିତଥର ହେବନାହିଁ ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବରେ ସାଧାରଣତଃ ବଜେଟ୍ ମୁଦ୍ରଣରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି । ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ । ଏକ ବଡ଼ କଡ଼େଇରେ ଏହି ମିଠା ହାଲୁଆ ତିଆରି କରାଯାଇ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟା ଯାଇଥାଏ ।

ଟ୍ରକରେ ଆସିବନି ବଜେଟ୍

Union Budget 2021 5 Differences In The Way It Will Be Presented This Year

ଏଥରକ ବଜେଟ୍ ପୂରା ପେପରଲେସ୍ ହେବ । ତେଣୁ, ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ସଂସଦ ପରିସରକୁ ବଜେଟ୍ କପି ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍ ଆସିବ ନାହିଁ । ସାଧାରଣତଃ ବହିଖାତା କୁହାଯାଉଥିବା ବଜେଟ୍ କପି କାହାରି ହାତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଗତବର୍ଷ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଚମଡ଼ା ବ୍ରିଫକେସ୍ ବଦଳରେ ପାରମ୍ପାରିକ ବହିଖାତାକୁ ନେଇ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ

କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ବଳବତ୍ତର ଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ଶାରିରୀକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ସଂସଦର ସମସ୍ତ ସଭ୍ୟ ଅଧିବେଶନ ବେଳେ ୩ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ସ୍ଥାନରେ ବସିବେ । ରାଜ୍ୟସଭା ଚାମ୍ବର, ଲୋକସଭା ଚାମ୍ବର ସହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହଲରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହଲରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner