ନିକୋଲା ଟେସଲା, ଓ୍ୱାୟରଲେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସ୍ରଷ୍ଟା: ଯାହାଙ୍କୁ ପାଗଳ କହୁଥିଲେ ଲୋକେ

1 min read

ସେ ଏମିତି ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଥିଲେ ଯିଏ ନିଜ ସମୟଠାରୁ ଢେର ଆଗରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଯୁଗଠାରୁ ସେ ଥିଲେ ଢେର ଆଗରେ । ଯେତେବେଳେ ୱାୟରଲେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ତା’ର ଶୈଶବ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ହାତଗଣତି କେଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସିଏ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିଚାର ବିଶ୍ୱକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲ । ସେ ଥିଲେ ନିକୋଲା ଟେସଲା

ନିକୋଲା ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଣ ହାତ ପାହନ୍ତାରେ ବିଜୁଳି ପାଆନ୍ତି । ନିକୋଲା ଯିଏ ରେଡିଓର ମୁଳଦୁଆ ରଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର କଥା ହେଉଛି ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଶେଷ ଜୀବନ ଗରିବୀ ଭିତରେ କଟିଥିଲା । ଦେବାଳିଆ ହୋଇ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ଏହି ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ତାଙ୍କ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବିଚାରକୁ ଉଦ୍ଭଟ, ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷ କେଇଟା ମଧ୍ୟରେ ସେହି ଅସମ୍ଭବ ସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା ।

ନିକୋଲା ଟେସଲାଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୦ ଜୁଲାଇ ୧୮୫୬ରେ କ୍ରୋଶିଆରେ ହୋଇଥିଲା । । ନିକୋଲା ଟେସଲା ଗଣିତର କଠିନରୁ କଠିନ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରକୁ ନିଜ ମନରେ ହିଁ ସମାଧାନ କରିଦେଉଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବହି ପଢିବା ଓ ନୂଆ ନୂଆ ଭାଷା ଶିଖିବାକୁ ବେଶ୍ ଭଲ ଲାଗୁଥିଲା । ନିଜ ପାଠପଢା ଶେଷ କରିବା ପରେ ଟେସଲା ଅନେକ ଜାଗାରେ କାମ କରିଥିଲେ । ଏମିତିକି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଥୋମାସ ଏଡିସନଙ୍କ ସହ କାମ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏଡିସନଙ୍କ ଅନେକ ଆବିଷ୍କାରରେ ଟେସଲା ତାଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଏଡିସନଙ୍କ ସହ କାମ କଲେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ କିଛି ଶିଖିବାକୁ ମିଳିବ ବୋଲି ସେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ କଲେ । କିନ୍ତୁ ଦିନେ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଲା ଯାହା ଟେସଲା ଓ ଏଡିସନଙ୍କ ମଝିରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଦେଲା । କୁହାଯାଏ ଏଡିସନ , ଟେସଲାଙ୍କ ବୁଦ୍ଧିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇ ଗୋଟିଏ ଜେନେରେଟର ଓ ମୋଟରକୁ ଭଲଭାବରେ ତିଆରି କରିବାର ଚ୍ୟାଲେଞ ଦେଲେ । ଆଉ କହିଲେ ଯଦି ସେ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରିଦିଅନ୍ତି ତାହାଲେ ତାଙ୍କୁ ୧ହଜାର ଡୋଲାର ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଟେସଲା ସେହି ମୋଟର ବନାଇବାରେ ସଫଳ ତ ହେଲେ କିନ୍ତୁ ଏଡିସନ ନିଜ କଥାରୁ ଓହରି ଗଲେ ଓ ସେ କହିଥିବା ୧ହଜାର ଡୋଲାରର ପ୍ରତିଶୃତିକୁ ଭୁଲିଗଲେ ।

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟେସଲା ଓ ଏଡିସନଙ୍କ ଭିତରେ ମତଭେଦ ହେଲା ଓ ଟେସଲା ଏଡିସନଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ଚାକିରୀ କଲେ ନାହିଁ । ଏଡିସନ ଡାଇରେକ୍ଟ କରେଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ଡିସିକୁ ବହୁତ ଉନ୍ନତଧରଣର ଭାବୁଥିଲେ । ଯାହା ୧୦୦ ଭୋଲ୍ଟ ପାୱାରରେ କାମ କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାହା ଅନ୍ୟ ଭୋଲଟେଜକୁ ବଦଳାଇବା ଖୁବ୍ ମୁସ୍କିଲ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଟେସଲାଙ୍କ ମତ ଥିଲା ଯେ, ଅଲଟରନେଟିଙ୍ଗ କରେଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ଏସି ,ଡିସି ଠାରୁ ଭଲ । କାରଣ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟସ୍ଥାନକୁ ନେବାରେ ସହଜ ହୁଏ । ପ୍ରକୃତରେ ଟେସଲା ହିଁ ଥିଲେ ଯିଏକି ଅଲଟରନେଟିଙ୍ଗ କରେଣ୍ଟ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନର ଉପାୟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ । ଆଜି ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏହି ଟେକନିକକୁ ନେଇ ବିଜୁଳି ବିତରଣ କରାଯାଉଛି । ନିକୋଲା ଟେସଲାଙ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନୁସାରେ ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗ ଦୁନିଆର କୋଣ ଅନୁକୋଣକୁ ଯାଇପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ । ଯାହା ପାଇଁ ଆଜି ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଉପାୟ କାମ ଦେଉଛି ।

ଆଜିର ୱେୟାରଲେସ ଯୁଗର ମୂଳଦୂଆ ଟେସଲାଙ୍କ ଟେକନିକ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଲେ ବି ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ । ହେଲେ ଏସବୁ ତିଆରି କରିଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିକୋଲାଙ୍କ ପ୍ରତିଭାକୁ ଠିକ ରୂପେ ସ୍ୱିକୃତି ମିଳିନଥିଲା । ଏଡିସନଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନ ସହ ନିକୋଲା ଟେସଲାଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନକୁ ସବୁବେଳେ ତୁଳନା କରାଯାଉଥିଲା । ଆଉ ଯେଉଁଥିରେ ଏଡିସନ ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଟେସଲାଙ୍କ ଆବିଷ୍କାରକୁ ଅସ୍ୱିକାର କରୁଥିଲେ । ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ କରିଛନ୍ତି ଟେସଲା ନିଜ ଆବିଷ୍କାରକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ । ଟେସଲା ଚାହୁଁଥିଲେ ଏମିତି ଏକ ସମୟ ଆସୁ ଯେବେ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ମାଗଣାରେ ବିଜୁଳି ମିଳିପାରିବ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଯିଏକି ୧୮୯୫ରେ ନାଇଗ୍ରା ଫଲ୍ସରେ ପ୍ରଥମ ହାଇଡ୍ରୋଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ପାୱାରପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପ୍ରଜେକ୍ଟ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଲେ ।

ଏହି ପ୍ରଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିବେଶକ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କୈଣସି ଷଡଯନ୍ତ୍ର କାରଣରୁ ନିବେଶକ ଏହି ପ୍ରଜେକ୍ଟରୁ ଓହରୀ ଗଲେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଟେସଲାଙ୍କୁ ପ୍ରଜେକ୍ଟ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା । ସେ ସମୟରେ ମାର୍କୋନୀଙ୍କର ଆବିଷ୍କାରକୁ ଲୋକେ ଅଧିକ ବିଶ୍ୱାସ କରିବସିଲେ । ଆଉ ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତି ଆସିଗଲା ଯେ ୧୯୧୭ରେ ନିକୋଲା ଟେସଲାଙ୍କୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷିତ କରିଦିଆଗଲା । ତାଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର ସବୁ ଭୁଲ୍ ଓ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ନୁହଁ ବୋଲି କୁହାଗଲା । ସେ ଜଣେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସଂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ବୈଜ୍ଞାନିକରୁ ପାଗଳର ପରିଚୟ ପାଇଲେ । ୭ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୪୩ ରେ ଟେସଲାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆମେରିକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମାର୍କୋନିଙ୍କର କିଛି ଉଦ୍ଭାବନର ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ୍ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଲଗାଇ ଟେସଲାଙ୍କର ରେଡିଓ ଆବିଷ୍କାରକୁ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଶୁଣିବାକୁ କି ଦେଖିବାକୁ ଟେସଲା ଆଉ ଜୀବିତ ନଥିଲେ । ଆଜି ବି ତାଙ୍କର ଅନେକ ବିଚାର ଓ ଉଦ୍ଭାବନ କେବଳ ବହିରେ ହିଁ ସିମିତ ରହିଯାଇଛି । ଯାହା ପଢିଲେ ଜାଣିହୁଏ ଆଜିର ଏହି ଉନ୍ନତ ଟେକନୋଲୋଜୀର ଦୁନିଆକୁ ସେ କେତେ ପୂର୍ବରୁ କଳ୍ପନା କରିସାରିଥିଲେ ।

ଟେସଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଆଉ ଗୋଟିଏ ରୋଚକ ତଥା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ କାହାଣୀ ହେଉଛି କାଳେ ସିଏ ଭୂମିକମ୍ପ ସୃଷ୍ଟିକାରି ଏକ ମେସିନ ତିଆରି କରିଥିଲେ । 1898ରେ ଟେସଲା ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଭାଇବ୍ରେଟର ତିଆର କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲା । ଟେସଲାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଏହି କମ୍ପନକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବା । ନ୍ୟୁୟର୍କର ଗୋଟିଏ ଅଧା ତିଆରି କୋଠାର ଲୁହା ବିମରେ ସେ ଏହି ଭାଇବ୍ରେଟରକୁ ଲଗାଇ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଭାଇବ୍ରେଟରରୁ ସୃଷ୍ଟି କମ୍ପନ ଦ୍ୱାରା ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ବିଲ୍ଡିରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିଲେ । କୁହାଯାଏ ଯେ, ଟେସଲା ଯଦି ଭାଇବ୍ରେଟରକୁ ଆଉ ୧୦ ମିନଟ ଚଲାଇ ଥାନ୍ତେ ତେବେ ସେହି ବିଲ୍ଡିଂ ମାଟିରେ ମିଶି ଯାଇଥାନ୍ତା । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସେଠାକୁ ପୋଲିସ ଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଟେସଲା ଭାଇବ୍ରେଟରକୁ ପକେଟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ସେହି ଜାଗାରୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ୧୯୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେସଲା ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ଉପରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଭୂକମ୍ପକୁ ଏହି ମେସିନ ରୋକି ପାରିବ ବୋଲି ଟସଲା ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମେସିନ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପରୁ ଆଗକୁ ଯାଇ ପାରିନଥିଲା ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner