କେମିତି ଗ୍ୟାରେଜରୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଗୋଟିଏ ବହି ଦୋକାନ ହେଲା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଅନଲାଇନ୍ ସପିଂ ସାଇଟ୍ ? ଜାଣନ୍ତୁ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଆପଲ ଓ ଆମାଜନ ମଧ୍ୟରେ ସମାନତା କ’ଣ ? ଉତ୍ତର ଯଦି ଖୋଜିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ଏହାକୁ ଆଉ ଟିକିଏ ସହଜ କରିଦେଉଛି । ବିଲ ଗେଟ୍ସ,ଜେଫ୍ ବିଜୋସ ଓ ଷ୍ଟିଭ୍ ଜବସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନତା କ’ଣ ? ଏହି ତିନି ଜଣ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଆରମ୍ଭ ବା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାରେଜରୁ । ସିଧା ଅର୍ଥରେ କହିଲେ ଗ୍ୟାରେଜରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବିଶ୍ୱ ବିଜୟର କାହାଣୀ ।

जेफ बेजोस (Getty)
ସଫଳ ମଣିଷର କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲଲାଗେ । ସେଥିରୁ ଅନ୍ୟମାନେ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥାଆନ୍ତି । ଆଜି ଯିଏ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଂଚିଛି ତା’ର ସଫଳତା ପଛର କାହାଣୀ କ’ଣ ସେ ବିଷୟରେ ବି ଜାଣିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଜଣେ ସଫଳ ମଣିଷ ହେଉଛନ୍ତି ଜେଫ୍ ବିଜୋସ । ବିଶ୍ୱର ଏକ ନମ୍ବର ଧନୀ ଜେଫଙ୍କ ଯାତ୍ରା କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାରେଜରୁ । ଗ୍ୟାରେଜରୁ ସେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଆଜିର ଅନଲାଇନ୍ ସପିଂ ଜିଆଣ୍ଟ୍ ଆମାଜନ ।

जेफ बेजोस (Getty)
ଜେଫ୍ ବିଜୋସ ଏହି ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖରୁ ଆମାଜନର ସିଇଓ ପଦବୀରୁ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ୫ ଜୁଲାଇ ତାରିଖରେ ହିଁ ସେ ଆମାଜନର ସିଇଓ ପଦବୀ କାହିଁକି ଛାଡିଲେ ଜାଣନ୍ତି । କାରଣ ସେ ୧୯୯୪ ୫ ଜୁଲାଇରେ ହିଁ ଆମାଜନର ମୂଳଦୂଆ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଏହି ତାରିଖ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଖାସ୍ । ୨୭ ବର୍ଷ ପର୍ବରୁ ଏହି ତାରିଖରେ ସେ ନିଜର ଛୋଟିଆ ଗ୍ୟାରେଜରୁ ଆମାଜନ କଂମ୍ପାନୀର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

Amazon प्रतीकात्मक फोटो (Getty)

ସେ କେବେ କଳ୍ପନା ବି କରିନଥିଲେ ଏହି ଛୋଟିଆ କଂମ୍ପାନୀ ଦିନେ ଦୁନିଆର ଏକ ବଡ ଅନଲାଇନ ସପିଂ ସଂସ୍ଥାର ପରିଚୟ ପାଇବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଜେଫ୍ ବିଜୋସ ନିଜେ କେବେ କଳ୍ପନା ହିଁ କରିନଥିବେ କି ନାମିଦାମୀ ଓ ଧନୀ ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ ଭିତରେ ତାଙ୍କ ନାଁ ପରିଚୟ ପାଇବ । ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ଆମାଜନ ସ୍ୱପ୍ନ ଗ୍ୟାରେଜରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ବି ଆଜି ଟପ୍ ୫ କଂମ୍ପାନୀଙ୍କ ଭିତରେ ଆମାଜନର ନାଁ ଆସେ । ଜେଫଙ୍କ କାହାଣୀ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଭାବିବେ ଏହି ଅସମ୍ଭବକୁ ସେ କେଉଁଭଳି ସମ୍ଭବ କରିପାରିଲେ ।

river, Amazon, Forest, Nature, Landscape, Tropical Forest Wallpapers HD / Desktop and Mobile Backgrounds

ଗ୍ୟାରେଜରେ ଆମାଜନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ ଜେଫ୍ ପ୍ରଥମେ ପୁରୁଣା ବହି ଦୋକାନ ଖୋଲିବାର ଯୋଜନା କଲେ । ଆଉ ତାର ନାଁ ରଖିଲେ ଆମାଜନ । ନିଜ କମ୍ପାନୀର ନାଁ ଆମାଜନ ରଖିବା ପଛରେ ଜେଫଙ୍କ ଆଶା ଥିଲା ଯେ, ଆମେରିକା ମହାଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ନଦୀ ଆମାଜନ ଭଳି ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବୃହତ ଅନଲାଇନ ସପିଂ ସାଇଟ୍ ହେବ ।

प्रतीकात्मक फोटो

୧୯୯୭ ବେଳକୁ ଏହି କଂମ୍ପାନୀ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ୧୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜର ଗ୍ରାହକ ବନାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । । ପ୍ରଥମେ କଂମ୍ପାନୀ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କଂମ୍ପାନୀରେ ଲାଭ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଇ ବଢିଚାଲିଲା । ଯଦି ଆମେ ଗତ ବର୍ଷର କଥା କହିବା ତାହାଲେ ଆମାଜନ ୨୦୨୦ରେ ୩.୮୬ ଲକ୍ଷ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୨୮.୭୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରେଭିନ୍ୟୁ ମିଳିଥିଲା ଓ ସେଥିରୁ କଂମ୍ପାନୀ ୨୧,୩୩୧ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୧.୫୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା । ୨୦୧୮ ସମୟରେ ଆମାଜନର ମାର୍କେଟ କ୍ୟାପ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡୋଲାର ପାର୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

जेफ बेजोस (Getty)

ଏହି ୨୦୧୮ରେ ହିଁ ବିଜୋସ ଫୋବ୍ସର ବିଲେନିୟର ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ନମ୍ବରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ଓ ବିଲଗେଟ୍ସଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଦେଇଥିଲେ । ମାର୍କେଟ କ୍ୟାପର ଆକଳନରେ ଆମାଜନ -ଏପଲ, ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଓ ସାଉଦି ଆରମକୋ ପରେ ୪ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏତେ ଧନୀ ଓ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇ ବି ୨୩ ବର୍ଷରୁ ବେଜୋସଙ୍କର ଦରମା ସେମିତି ରହିଥିଲା । ଟଙ୍କାଏ ବି ବଢିନଥିଲା । ୧୯୯୮ରେ ତାଙ୍କୁ ୮୧,୮୪୦ ଡୋଲାର ଦରମା ମିଳୁଥିଲା ଯାହା ଆଜିଯାଏଁ ବି ସେତିକି ଥିଲା ।
ତେବେ ଆମାଜନକୁ ଏତେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରକୁ ଆଣିବା ପରେ ଏବେ ସେ ସିଇଓ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର କାରଣ କଣ ତାହା ଆପଣମାନେ ଭାବୁଥିବେ । ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ କହିଥିଲେ ଏବେ ସେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ଓ ବିଜନେଓ ଉପରେ ଫକୋସ କରିବେ । ତେଣୁକରି ଏବେ ଆମାଜନର ନୂଆ ସିଇଓ ପଦବୀରେ ଏଣ୍ଡି ଜେସି ବସି ଏହାର କାଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିବେ । ତେବେ ଆଜି ଆପଣ ସହଜରେ ଓ ସୁବିଧାରେ ଆମାଜନକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁରଣ ହେଉଛି । କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଦୁନିଆରେ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଭାବନ୍ତୁ ଯଦି ବିଜୋସ ନିଜର କାମ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ନ ରଖିଥାନ୍ତେ ତାହାଲେ କଣ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାନ୍ତା । ସେହି ଦୃଢ ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଲା ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner