ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କ୍ଷମତା ସଂଘର୍ଷରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲା କି ମୁଲ୍ଲା ବରାଦର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛି ତାଲିବାନ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନୂତନ ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ମୁଲ୍ଲା ବାରଦାରଙ୍କୁ ଉପ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବା ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଗୁଜବ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ତାଲିବାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି । କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମୁଲ୍ଲା ବାରଦାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଖୁବ ଜୋରରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗୁଜବକୁ ତାଲିବାନ ଭୁଲ ବୋଲି କହିଛି। ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ସୁହେଲ ଶାହିନ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଲ୍ଲିକା ବାରଦାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଆହତ ଖବର ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ମୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ ଘାନି ବାରାଦରକୁ ଦେଶର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାର ଘୋଷଣା କଲା ସେତେବେଳେ ମୁଲ୍ଲା ହାସନ ଅଖଣ୍ଡଙ୍କୁ ବାରଦାରଙ୍କ ବଦଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇଜଣ ଡେପୁଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ମୁଲ୍ଲା ବାରାଦର।

ସେବେଠାରୁ ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଲା ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନହେବାରୁ ବାରଦର ଅତ୍ୟନ୍ତ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ। ପଞ୍ଜଶୀର ଏନଆରଏଫ ନାମକ ଏକ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ମଲ୍ଲିକା ଘାନି ବାରାଦାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ହକ୍କାନୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱସନୀୟ ରିପୋର୍ଟ ରହିଛି । ଶକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଉଭୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ସୁହେଲ ଶାହିନ ଏହି ସବୁ ଦାବିକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା କତାରର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ ଅବଦୁର ରହମାନ ଅଲ ସାନି କାବୁଲ ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଏହି ସମୟରେ ସେ ତାଲିବାନର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲ୍ଲା ହାସନ ଅଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ହକ୍କାନି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ଡେପୁଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲ୍ଲା ବାରାଦର ଏବଂ ଡେପୁଟି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ଅବ୍ବାସ ଷ୍ଟାନିକଜାଇ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଥିଲା। ଉଭୟଙ୍କର ସରକାରରେ ଛୋଟ ପଦବୀ ପାଇବା ହେତୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ଦାବି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ କେହି କେହି ବାରଦାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ତେବେ ତାଲିବାନର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ ଘାନି ବାରାଦର ଏକ ଅଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସେ ଜୀବିତ ଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଆହତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ମହମ୍ମଦ ନାଏମ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି । ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷରେ ବାରଦର ଆହତ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ମିଳିଥିଲା।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner