ତାଲିବାନ ସରକାରକୁ ମାନିବନି ଭାରତ: ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାରକୁ ମାନ୍ୟତା ଦେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଭାରତ । ତାଲିବାନର ନୂଆ ସରକାରକୁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଛଡା ଆଉ କିଛି ମାନିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବୖେଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର । ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ସବୁ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସମାନ ଅଧିକାର ମିଳିବା ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

 ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହ ଶନିବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଟୁ-ପ୍ଲସ୍-ଟୁ ମିଟିଂରେ ଦୁଇ ଦେଶର ନେତା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳା ଓ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ସ୍ଥିତି ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ମିଟିଂରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଓ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସେପଟେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପକ୍ଷରୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମେରି ପାୟନେ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପିଟର ଡ୍ୟୁଟନ୍ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, କ୍ୱାଡ୍ ଦେଶ (ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା ଓ ଜାପାନର (ଗଠଯୋଡ)  ଦେଶର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଅଛି । ଆମେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ୍, ସପ୍ଲାଇ ଚେନ୍ ଓ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କ୍ୱାଡକୁ ଏସିଆଇ ନାଟୋ କହିବା ଭୁଲ୍ । କାରଣ ନାଟୋ ଏକ ଶିତଳଯୁଦ୍ଧର ଶବ୍ଦାବଳୀ ।

ବୈଠକରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଗୋଟିଏ ମତ ରଖିଛନ୍ତି , ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ୨୫୯୩ ବିଲ୍ ଲାଗୁକୁ ରୋକିବା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner