ଲଦାଖ ସୀମାର ଡେମଚୋକରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଚୀନ୍‌ ସେନା, ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ କଲେ ବିରୋଧ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତିବ୍ବତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଉତ୍ସବ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାକୁ ଚୀନର ଚକ୍ରାନ୍ତ। ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ପାର କରି ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଜବରଦସ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଚୀନ ସେନା। ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ଏକ ଗାଁରେ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ PLA ଯବାନ ଲଦାଖ ସୀମାର ଡେମଚୋକଠାରେ ଜବରଦସ୍ତି ଭାରତ ସୀମାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଗାଁର କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍ ନିକଟରେ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ସେନା ସେହିଠାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାର ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀମାନେ ବ୍ୟାନର ଏବଂ ଚୀନ୍ ପତାକା ଧରି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ୫ଟି ଗାଡ଼ିରେ ଆସିଥିଲେ। ଚୀନ ସେନା ସହ ଅନ୍ୟ କେତେଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ।

ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଟିପ୍ପଣୀ ରଖାଯାଇ ନଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଭାରତକୁ ଉସୁକାଇବା ଭଳି, ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାକୁ ନେଇ ଜାରି ରହିଥିବା ବିବାଦରେ ଡେମଚୋକ୍  ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି। ଗତ ୬ ତାରିଖରେ ଡେମୋକୋକଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ କୋୟଲ ନିକଟ ଡୋଲି ଟାଙ୍ଗୋରେ ଘଟିଥିଲା। ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଚାଇନିଜ ମାନେ ଦୂରରେ ରହି ଆପତ୍ତି ଜଣାଇଥିଲେ । ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା କିଛି କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner