୧୦୦ ଥର ରିଜେକ୍ଟ ହୋଇଥିବା ମହିଳା କେମିତି ହେଲେ ୪୦୦ ବିଲିୟନର ମାଲିକାଣୀ…

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନେକ ଥର ଜୀବନରେ ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ । କିଛି ଲୋକ ଏହା ଦ୍ୱାରା ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତି ତ ଆଉ କିଛି ବିଫଳତାକୁ ଅସ୍ତ୍ର କରି ସଫଳତା ହାସଲ କରନ୍ତି । ଏହିପରି ଜଣେ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ମେଲାନି ପର୍କିନ୍ସ, ଯିଏ ମାତ୍ର ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୪୦୦ ବିଲିୟନ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାଣୀ ଅଟନ୍ତି । ଯଦିଓ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତାଙ୍କର ବିଚାରଧାରାକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ କେବେହେଲେ ହାର ମାନିନଥିଲେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୧୦୦ ଥର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହୋଇଥିବା ମହିଳା କିପରି ୪୦୦ ବିଲିୟନର ମାଲିକାଣୀ ହୋଇଗଲେ ?

ବ୍ଲୁମବର୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୩୧ ବର୍ଷିୟ ମେଲାନି ପର୍କିନ୍ସ, ଲୋକପ୍ରିୟ ଡିଜାଇନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ‘କାନଭା’ର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ ଅଟନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବସାୟ ମାତ୍ର ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ମେଲାନି ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ କମ୍ପାନୀ (ଫ୍ୟୁଜନ୍ ବୁକ୍) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଆଜି, ଫ୍ୟୁଜନ୍ ବୁକ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସର୍ବବୃହତ ବର୍ଷିକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶକ ଅଟେ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତି ରହିଛି ।

୨୦୧୩ ମସିହାରେ, ପର୍କିନ୍ସ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ‘କାନଭା’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବୃତ୍ତିଗତ ସ୍ତର ନିର୍ବିଶେଷରେ ବୃତ୍ତିଗତ-ଗୁଣାତ୍ମକ ଡିଜାଇନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । ଆଜି କାନଭା ପାଖରେ  ୧୯୦ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ୧୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ୨୫୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ରହିଛି ଯାହାର ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ମୂଲ୍ୟ ୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଥିଲା ।

ଏଥି ପାଇଁ ପର୍କିନ୍ସଙ୍କୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ୱେବସାଇଟ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ ସହିତ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମେଲାନି ପର୍କିନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ମୁଁ ବିଫଳତାରୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଶିଖିଲି । ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କିଛି କରିବା ଶିଖିଲି ।’ ଏକ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଥର ରିଜେକ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଲୋକେ ୧୦୦ ଥର ରିଜେକ୍ଟ ହେବା ପରେ ପ୍ରୟାସ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରି ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସିବି ଇନସାଇଟ୍ସର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପେର୍କିନ୍ସର ସିଡନୀ ଭିତ୍ତିକ ସଂସ୍ଥା ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଅଟେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପର୍କିନ୍ସ ହେଉଛନ୍ତି ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଧନୀ ମହିଳା ବିଲିୟନେୟାର । ସେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ବିଲିୟନର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *