ଆଉ ୬ ମାସ ବଢ଼ିଲା AFSPA ଆଇନ କ୍ଷମତା

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଆଉ ୬ ମାସ ବଢିଲା ବିବାଦୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଆଇନ ବା AFSPA । ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୪ରେ ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୧୩ ଜଣ ନାଗରିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ଅଶାନ୍ତି ଜାରି ରହିଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାର ବର୍ତ୍ତମାନ କୋର୍ଟ ଅଫ ଏନକ୍ବାରି ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ସେନାଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି । ନାଗାଲାଣ୍ଡରୁ AFSPA ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ଲାଗି ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା । ନାଗାଲାଣ୍ଡରୁ AFSPA ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସମ୍ଭାବନା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅନୁଶୀଳନ ପାଇଁ ଏକ ୫ଜଣିଆ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଡିସେମ୍ବର ୪ରେ ଆତଙ୍କୀ ଅପରେସନ୍‌ ବେଳେ ସେନା ଭୁଲରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରକୁ ଅତର୍କିତ ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ୧୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଜଣେ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ କୋର୍ଟରେ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି।

ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ AFSPA ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଦାବି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ନାଗାଲାଣ୍ଡ ରାଜଧାନୀ କୋହିମା ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ AFSPA ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ।

 

 

 

 

About Post Author

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.