ବ୍ୟାଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବିରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ବର୍ଷକୁ ୧୦ ଦିନ ଯିବେ ଛୁଟିରେ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଦଳିଲା ନିୟମ । ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କର ଅତି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବିରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ, ଟ୍ରେଜେରୀ ଓ କରେନ୍ସି ଚେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଛୁଟିରେ ପଠାଯିବ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତି କମରେ ୧୦ ଦିନ ଲାଗି ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଟିରେ ପଠାଯିବ । ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରିସ୍କ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛି । ବିବୃତିରେ ଆରବିଆଇ କହିଛି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସୂଚନା ନଦେଇ ଛୁଟିରେ ପଠାଯିବ ।

ଛୁଟିର ପରିମାଣ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦ ଦିନ ହେବ । ଛୁଟି ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗୁଆ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଆକସ୍ମିକ ଭାବେ ଏହି ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏନେଇ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚୂଡାନ୍ତ କରିବାକୁ ଆରବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଆରବିଆଇର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଫଳରେ ଗତ ୨୦୧୫ରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ରେ ଜାରି ଗାଇଡଲାଇନ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏହି ଛୁଟି କାଳରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଶରୀରରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ ବା ଭର୍ଚୁଆଲରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କେବଳ ଇ-ମେଲ ଜରିଆରେ ଯୋଗସୂତ୍ର ରକ୍ଷା କରିବେ । ରିସ୍କ ମଡେଲିଂ, ମଡେଲ ଭାଲିଡେସନ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜାଲିଆତି ରୋକିବା ଲାଗି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner