ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ନୂଆ ମୋଡ଼: ‘ବାପାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହରେ ଖୁସି ନଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ, ପରିବାର ସହ ନଥିଲା ଭଲ ସଂପର୍କ’

1 min read

ମୁମ୍ବାଇ:  ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ରାଜନୀତି ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ବିହାର ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି । ଶିବସେନା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏବେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଶିବସେନାର ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ବିହାର ପୋଲିସ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି କି ସେ ମିଳିମିଶି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଛନ୍ତି। ସେ ବିହାର ଡିଜିପିଙ୍କୁ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ପିତା-ପୁତ୍ରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନଥିବା କଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପରିବାରର ଅର୍ଥାତ ତାଙ୍କ ବାପା ପାଟନାରେ ରୁହନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନଥିଲା । ବାପା ପୁନର୍ବାର ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସୁଶାନ୍ତ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ପିତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଭାବପ୍ରବଣତା ସମ୍ବନ୍ଧ ଛାଡିଯାଇଥିଲା ।’

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କାହାଣୀ ପୂର୍ବରୁ ଲେଖାଯାଇଥିଲା

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସକୁ ଦୋଷାରୋପ କରି ବିହାର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦାବି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ । ଯଦି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମାମଲା ଆଉ କିଛି ସମୟ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ହାତରେ ରହିଥାନ୍ତା ତେବେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହୋଇନଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ଏହା ରାଜନୈତିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଚାପର ରାଜନୀତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କାହାଣୀ ପୂର୍ବରୁ ରଚାଯାଇଥିଲା ।’

ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ଅପମାନ ହୋଇଛି-

ଶିବସେନା ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଚାପର ଶିକାର ନୁହେଁ। ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃତ୍ତିଗତ | ଶିନା ବୋରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୬/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛି। ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରି କସାବଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପରି ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ପାଇଁ ଅପମାନ ।’

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ସିବିଆଇ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ସିବିଆଇ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନୁହେଁ। ଯାହାର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଥାଏ, ସିବିଆଇ ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କାମ କରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଇଡି ଏବଂ ସିବିଆଇ ଭଳି ସଂଗଠନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ବିଜେପି ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ସରକାର ପତନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଏହାକୁ ବଦନାମ କରାଯାଉଛି ।

ବିଜେପିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ବିହାର ଡିଜିପି ଟିକେଟ ମାଗୁଛନ୍ତି

ବିହାରର ଡିଜିପିଙ୍କ ବିଷୟରେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ସେ ଜଣେ ଡିଜି ଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ସେବାରୁ VRS ନେଇ ସିଧା ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଟିକେଟରେ ବକ୍ସର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଲାଲମୁନି ଚୌବେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିବାରୁ ଚୌବେଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହାଦ୍ୱାରା ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ ମଝିରେ ହିଁ ଝୁଲିଗଲେ । ଏହିପରି, ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ତାଙ୍କର ମିଶନ ବିଫଳ ହେଲା । ଏହା ପରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ସେବାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଜ ହାତ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner