ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କାହିଁକି ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଗ୍ରହଣ ସହ ଜଡ଼ିତ ମାନ୍ୟତା !

1 min read
Spread the love

ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁଲାଇ ୫ ରେ, ବର୍ଷର ତୃତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖାଯାଉଛି  । ଭୌଗୋଳିକ ଘଟଣାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପର୍ବରୁ କମ ନୁହେଁ କାରଣ ସେମାନେ ୩୦ ଦିନ (Lunar Eclipse 2020) ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଥର ଗ୍ରହଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜୁନ୍ ୫ରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାପରେ ଜୁନ୍ ୨୧ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକା ଅଂଶ, ଉତ୍ତର ଆମେରିକା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

କେମିତି ରହିବ ଆଜିର ଗ୍ରହଣ ?

ଆଜିର ଗ୍ରହଣ ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସାଧାରଣତଃ ଏମିତି ସେତେବେଳେ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ୩ଟି ଗ୍ରହ ଗୋଟିଏ ରେଖାରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଛୋଟ ପୃଷ୍ଠରେ ଅମ୍ବ୍ର ପଡ଼େ ନାହିଁ । ଜଣାଇ ରଖୁଛୁ ଯେ, ପୃଥିବୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପଡୁଥିବା ଛାୟାକୁ ଅମ୍ବ୍ର କୁହାଯାଏ | ଅବଶିଷ୍ଟ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପୃଥିବୀର ବାହ୍ୟ ଅଂଶର ଛାୟା ପଡ଼ିଥାଏ, ଯାହାକୁ ପିନୁମ୍ବ୍ର କିମ୍ବା ଉପଛାୟା କୁହାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଏହିପରି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କୁହାଯାଏ ।

ଗ୍ରହଣର ସମୟ

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ୨୦୨୦ ମସିହା, ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ସକାଳ ୮ଟା ୩୭ ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଗ୍ରହଣର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ୯ଟା ୫୯ ମିନିଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଏବଂ ୧୧ଟା ୨୨ ମିନିଟରେ ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବ । ଏହି ଗ୍ରହଣ ପ୍ରାୟ ୪୩  ମିନିଟ ୨୪ ସେକେଣ୍ଡ ଯାଏଁ ରହିବ ।

ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି ପୌରାଣିକ କଥା

-ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭୟ ରହିଆସିଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଲୋକମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

-ଭାରତରେ, ଚନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପୂଜା ସହ ଜଡିତ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ  । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜାପାଠ କରିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅଶୁଭ ଅଟେ । ଅବଶ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଜଣେ ଚାହିଁଲେ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିପାରିବ ।

– ଏହା ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଇବା ଉପରେ କଟକଣା ରହିଛି। ଆଜି ବି ଲୋକମାନେ ଏହି ଜିନିଷ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ତେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନୁହେଁ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଦରକାର ନାହିଁ ।

-ଏହା ବ୍ୟତାତ, ଗ୍ରହଣ ପରେ ସ୍ନାନ କରିବା ସହିତ ଦାନ ଧର୍ମ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ।

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶରୀର ଛାଡି ଆତ୍ମା ଯାଏ କୁଆଡେ, ଜାଣନ୍ତୁ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner