ଭାରତରେ ରହିଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍, ଯାହାକୁ ନେଇ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ: ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

1 min read

ଲଦାଖ: ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ିଛି ତିକ୍ତତା । ଏହା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ସୀମାରେ ସେନା ସଂଖ୍ୟାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଭାରତର ସୈନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ବାସ୍ତବିକ ସୀମା ରେଖା (ଏଲ୍ଏସି)କୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତଭାବେ ଚୀନ୍ ଅବାସ୍ତବ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ୁଛି ।  ଭାରତର କୁଟନୈତିକ ସ୍ଥିତି ସାରା ବିଶ୍ୱ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଥିବାରୁ ସେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦୀପସଙ୍ଗ ଉପତ୍ୟକାରେ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଛି ।

Daulat Beg Oldi - Wikipedia

ଏହା ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିମାନବନ୍ଦର ହେଉଛି ଦୈଲତ ବେଗ ଓଲଡି ରହିଛି । ଏହା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପୋଷ୍ଟ । ଯାହା ୧୬,୬୧୪ ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଛରେ ନିର୍ମିତ । ଯାହା ଉପରେ ଚୀନର ନଜର ସବୁବେଳେ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ହାତେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

IAF C-130J landing at Daulat Beg Oldie, Ladakh - YouTube

ଜାଣନ୍ତୁ, ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ନଜର ରଖିଥିବା ଦୈଲତ ବେଗ ଓଲଡି ବିମାନବନ୍ଦରର ବିଶେଷତା କ’ଣ?

ଏହି ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଲଦାଖର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକଚୁଆଲ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ନିକଟରେ ନିର୍ମିତ । ଏହି ସ୍ଥାନଟି ସୁଲତାନ ସୟଦ ଖାନଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଦୈଲତ ବେଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ତୁର୍କୀରେ ଓଲଡିର ଅର୍ଥ କବର ଯେଉଁଠାରେ ଧନୀମାନେ ମରନ୍ତି ।  ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଦୈଲତ ବେଗ୍ ଓଲଡି କୁହାଯାଉଥିଲା | ତଥାପି, ଏହି ନାମ ବିଷୟରେ ଆହୁରି ଅନେକ କାହାଣୀ ଅଛି |

Daulat Beg Oldi: India's strategic airstrip guarding the LAC

ଚାଇନା ଯେପରି ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଦାର୍ଶନୀକ ହିଁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଐତିହାସିକମାନେ ଏହି କଥାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତିନାହିଁ | ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଭାରତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଲଦାଖର ଏକ ଅଂଶ ଦଖଲ କରିଥିଲା। ଏହାକୁ ଅକ୍ସାଇ ଚୀନ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଚୀନ୍ ଅଧୀନରେ ଅଛି |

To improve ties, India and China hold meet at Daulat Beg Oldie ...

୨୦୧୩ରେ, ଚୀନ୍ ଆଉ ଏକ ମନମାନି ଚଳାଇଲା | ତାଙ୍କର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଆଗକୁ ଯାଇ ଦୀପସଙ୍ଗ ଉପତ୍ୟକା ଉପରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଷ୍ଟମାନ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ତିଆରି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଭବିଷ୍ୟତରେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବେ | ତେବେ ଭାରତର କୁଟନୈତିକ ଚାପ କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ସେନା ଏହାର ଶିବିର ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୋଷ୍ଟକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲା ।

C-130J Super Hercules | Lockheed Martin

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ନିଜେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅବତରଣ କରିଆସୁଛି । ୨୦୧୩ରେ, ବାୟୁସେନା ଏହି ଅସମ୍ଭବ ସ୍ଥାନରେ ସୁପର ହର୍କ୍ୟୁଲେସ୍ C-130J ଅବତରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | ଯେହେତୁ ଏହି ସ୍ଥାନ  ଉଚ୍ଚତା ଅଧିକ, ଯଦି ଯୁଦ୍ଧର ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ, ତେବେ ଏଠାରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ୍ ସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ | ଏଠାରୁ ଚୀନ୍ ସୀମା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ହେବ।

Economic impact of India-China conflict: Why there won't be just ...

ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସର୍ବଦା ନିୟୋଜିତ ରୁହନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଶୀତଳ ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶୀତ ଦିନରେ ଦୈଲତ ବେଗର ତାପମାତ୍ରା -୫୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସକୁ ଯାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କ୍ରମାଗତ ତୁଷାରପାତ | ଭାରତୀୟ ସେନା ବର୍ଷର ବାର ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଜଟିଳ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥାଏ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନାର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ସାକ୍ଷାତ କରି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି। ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଅପହଞ୍ଚ ସ୍ଥାନ ହେତୁ ସାଧାରଣ ଫୋନ୍ ଏଠାରେ ଚାଲିନଥାଏ ଏବଂ ଏଠାରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତ ସହିତ ଚୀନର ପୁଣି ତିକ୍ତତା ବଢ଼ିବା ପରେ ଦୀପସାଙ୍ଗ ଘାଟିରେ ଆଗକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଚୀନ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner