ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆତଙ୍କ, ବାଘ ଖୁଆଡ଼ରୁ ଖସିଲା ମହାବଳ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଜି ଏକ ବଡ଼ ଅଘଟଣ ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଟଳିଯାଇଛି । ନନ୍ଦନକାନନର ୩୩ ନମ୍ବର ଖୁଆଡ଼ରୁ ମହାବଳ ବାଘ ବାହାରି ଆସିଥିଲା । ଖୁଆଡ଼ରୁ ଖସିଥିବା ନାଲି ମହାବଳ ବାଘର ନାମ ରାଜେଶ । ଖୁଆଡ଼ରୁ ଖସି ବାଘଟି ବାଘ ସଫାରି ଭିତରକୁ ଚାଲି ଯାଇଛି । ବାଘ ଖୁଆଡ଼ ଡେଇଁବା ଖବର ପ୍ରଚାର ହେବା ମାତ୍ରେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।


ବାଘ ରାଜେଶ ଉପରେ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ନଜର ରଖିଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ପ୍ରଶାସନ ଅନୁସାରେ ସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱଭାବିକ ହୋଇଛି । ସକାଳ ୯.୧୫ରେ ବାଘ ଖୁଆଡ଼ ଡେଇଁଥିଲା । ବାଘ ତାର ଜାଲିକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ପିଟିଥିଲା,କଳଙ୍କି ଲାଗିଥିବା ଜାଲି ଭାଙ୍ଗିଯିବା ପରେ ବାଘ ସଫାରି ଆଡକୁ ପଳାଇଥିଲା ।
ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବାଘ ସଫାରୀ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବାରୁ ବିପଦ ଟଳିଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ବେଳକୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୨ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଥିଲେ । ସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜଣା ପଡିଛି ।


ତେବେ କଳଙ୍କି ଲଗା ତାର ଜାଲି ଭିତରେ କେମିତି ବାଘକୁ ରଖା ଯାଇଥିଲା ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛ । ଖୁଆଡର ଉଚ୍ଚତା ୧୮ ଫୁଟ ଥିବାରୁ ବାଘ ପକ୍ଷରେ ଲମ୍ଫ ପ୍ରଦାନ କରି ପଳାୟନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନଥିଲା । ଉପଯୁକ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବ କାରଣରୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner