Scrub Typhus: ୟୁପିରେ ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗରେ ୬୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୧୦ ମୃତ

1 min read

 କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି । ଏହି ଜ୍ୱରର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ସ୍କ୍ରବ ଟାଇଫ୍ସ ( Scrub Typhus ) । ତେଣୁ ଏହି ଜ୍ୱର କିପରି ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ସ୍କ୍ରବ ଟାଇଫ୍ସର ଲକ୍ଷଣ ଓ ନିରାକରଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ବୁଧବାର ଦିନ ମଥୁରାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ. ରଚନା ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କୁହ’ ନାମକ  ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୨୬ ଜଣ ଶିଶୁ ଏହି ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ପିପରୋଥ, ରାଲ ଏବଂ ଜାସୋଦାରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୩ , ୧୪ ଏବଂ ୧୭ ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ଏଥିରୁ ୮ ଜଣ ଶିଶୁ ଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଗ୍ରା, ଫିରୋଜାବାଦ, ମେନ୍ପୁରୀ, ଏଟା ଏବଂ କାସଗଞ୍ଜ ଭଳି ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି।

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର (CDC) ଅନୁଯାୟୀ ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ କିପରି ବ୍ୟପିଥାଏ, ଏହା ଓରିଏଣ୍ଟିଆ ସୁଟସୁଗାମୁସି ନାମକ ଏକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ । ସଂକ୍ରମିତ ଚିଗର୍ସ (ଲାର୍ଭା ମାଇଟ୍ସ ) ଦ୍ୱାରା କାମୁଡ଼ିବା ସମୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିଗର୍ସ (ଲାର୍ଭା ମାଇଟ୍) କାମୁଡ଼ିବାର ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ | ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଜ୍ୱର, ନାକରୁ ପାଣି ବାହାରିବା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଶରୀର ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଉତ୍ତେଜନା, ଶରୀର ଉପରେ ଦାଗ ଇତ୍ୟାଦି ।

ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫ୍ସ ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିରୋଧ ସମ୍ଭବ ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫ୍ସ ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦୂରତା ରଖିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପରି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଠାରେ ଚିଗର୍ସ (ଲାର୍ଭାଲ୍ ମାଇଟ୍) ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହାତ ଓ ପାଦ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖିବାକୁ ସିଡିସି ଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ପରମେଥ୍ରିନ୍ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ଏହା ଲାର୍ଭା ମାଇଟ୍କୁ ମାରିଦିଏ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner