ଦୁନିଆରୁ ସମସ୍ତ ଭାଇରସ୍ ଗାଏବ ହୋଇଗଲେ କଣ ହେବ ?

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏବେ ଯାଏଁ ୪ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାନବ ଇତିହାସରେ କିଛି ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ, କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯଦି ସବୁ ଭାଇରସ୍ ଦୁନିଆରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯିବେ ତାହାଲେ କଣ ହେବ ? କଣ ଆମେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ବଞ୍ଚିପାରିବା ନା ଅସ୍ଥିର ହୋଇ ମରିବା ? ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ କଣ ହେବ ଓ କାହିଁକି ? ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ ।

ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ, ସ୍ମଲପକ୍ସ, ଏଚ୍ଆଇଭି ପରେ କରୋନା ହେଉଛି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁର ସ୍ୱିକେଲ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରଭାବରେ ଜୀବନଶୈଳୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବଦଳି ଯାଇଛି । ତେବେ ଯଦି କୁହାଯିବ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଦୁନିଆରୁ ସବୁ ଭାଇରସ୍ ଯାଦୁରେ ଗାଏବ ହୋଇଯିବେ ? ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ଆସିବ ହଁ । ଯଦି ଏହି ଜବାବରେ ସତରେ ଯାଦୁ ହୋଇଗଲା ତେବେ ଆପଣ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅତିଥି ହୋଇଯିବେ ।

ଭାଇରସ୍ ବିନା ବଞ୍ଚିପାରିବ କି ଦୁନିଆ ?

ଭାଇରସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ ଭାଇରସ୍ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବରଂ ଆମର ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ କିଛି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଉଦ୍ଭିଦଙ୍କ ଠାରୁ କୀଟ ଓ ମନ୍ୟୁଷ ଯାଏଁ ଜୀବନ ସନ୍ତୁଳନ ପାଇଁ ଭାଇରସ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅଟେ । ମେକ୍ସିକୋର ଏକ ୟୁନିଭରସିଟିର ଭାୟରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ସୂଜୈନା ଲୋପେଜଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାଇରସ୍ ବିନା ଜୀବନ ଅସମ୍ଭବ ।

ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ କେତେ ଜାଣନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ?

ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ହଜାର ହଜାର ଭୂତାଣୁ ବର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଖିବା ବେଳେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭୂତାଣୁଙ୍କୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବେ ବି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କାହିଁକି ? ଭୂତାଣୁ ଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟ ମ୍ୟାରିଲିନ ରୁସିଂକଙ୍କ ମତରେ ବିଜ୍ଞାନ କେବଳ ସେହି ଭାଇରସ୍ ମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ କରେ ଯେଉମାନେ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ଭାଇରସ୍ ମନ୍ୟୁଷ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ।

ଅମ୍ଳଜାନ ସହ ଭାଇରସର ସମ୍ପର୍କ

ପରିବେଶ ପାଇଁ ଭୂତାଣୁ ଜରୁରୀ । କାରଣ ଭାଇରସ୍ ବିପଜ୍ଜନକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥାଏ । ଭାଇରସ୍ ଦୁନିଆରୁ ଗାଏବ ହୋଇଗଲେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବ ଅର୍ଥାତ୍ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଚାନକ ବଢ଼ିଯିବ । ବାସ୍ତବରେ ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଭରେ ଥିବା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜୀବଙ୍କ କାରଣରୁ ପୃଥିବୀ ଦରକାର କରୁଥିବା ଅଧା ଅମ୍ଳଜାନ ମିଳିଥାଏ । ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାଇରସ୍ ଜରିଆରେ ସଞ୍ଚାଳିତ ହୁଏ । ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀ ବ ଓ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସାମୁଦ୍ରିକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥାଏ ।

ଭୂତାଣୁ ବିନା କ୍ଷୀର ମିଳିବନି

କେବଳ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ କାହିଁକି ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜୀବଙ୍କ ଜୀବନଚକ୍ର ସହ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଜୀବଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭାଇରସର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଗାଈ ଭଳି କ୍ଷୀର ଦେଉଥିବା ଅନ୍ୟ ଜନ୍ତୁ ଘାସରୁ ସେଲ୍ୟୁଲୋଜକୁ ଚିନିରେ ପରିଣତ କରନ୍ତି । ଏହାର ମେଟାବାଲିଜମ୍ ପରେ ଦୁଗ୍ଧରେ ପରିଣଚ ହୋଇଥାଏ । କେତକତ ଜୀବଙ୍କ ସହିତ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଉପକାରୀ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜୀବଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଭାଇରସ୍ ସହାୟକ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଭାଇରସ୍ ଆମ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ?ମଣିଷ ଶରୀରରେ ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ କେତକ ଭଲ ଭାଇରସ୍ ସହାୟତା କରନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ- ମଣିଷ ଶରୀରରେ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଜିବି ଭାଇରସ୍ ସି, ବେଷ୍ଟ ନାଇଲ୍ ଭାଇରସ ହେଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ ଭାଇରସ୍ ପ୍ରଜାତିର । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଣିଷ ଶରୀରରେ ରୋଗ ନୁହେଁ ବରଂ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଏଚ୍ଆଇଭି ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଏଡସ୍ ବିଳମ୍ବରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଇବୋଲା ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା କମିଥାଏ ।

ଶରୀରରେ ଭାଇରସର ଘର କେତେ ବଡ଼ ?

ମଣିଷର ଜିନରେ ଅନୁମାନ ପ୍ରକାରେ ୮ ପ୍ରକାରର ଭାଇରଲ୍ ଉପାଦାନ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ସ୍ତନପ୍ରାୟୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଜିନରେ ସମାନ ରୂପରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ଅବଶେଷ ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ୨୦୧୮ରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ହୈରତଅଙ୍ଗ୍ରେଜ୍ ଅନୁସାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଇଁ କୋଡେଡ୍ ଭାଇରସ୍ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତିକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ଜାବୁଡ଼ି ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସ୍ନାୟୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥାନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପ୍ରକାର କେବଳ ମଣିଷ କାହିଁକି ଜୀବନରେ କେତକ ସମୟରେ ଭାଇରସ୍ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦିଓ ଭାଇରସ୍ ବାବଦରେ ଆମ ପାଖରେ କମ୍ ସୂଚନା ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଓ ବୁଝିବା ଦରକାର । କେବଳ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ ବରଂ ଉପକାରୀ ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଜରୁରୀ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner