ବିନା ଶବ୍ଦରେ ଶତ୍ରୁର ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ କରିବ ଧ୍ୱଂସ, DRDOର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଡିଆରଡିଓକୁ ମିଳିଛି ଆଉଏକ ସଫଳତା। ଏଭଳି ସଫଳତା ପରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସମୁଦ୍ରରେ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ରୂପ ଧାରଣ କରିବ।

ସୋମବାର ରାତିରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ପ୍ରପୁଲସନ୍ (AIP) ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ DRDO ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ INS କରଞ୍ଜ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ସାମିଲ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି ଏହି ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଆହୁରି ମାରାତ୍ମକ କରିଦେବ AIP। ଭାରତର ଶତ୍ରୁମାନେ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ କି ତାଙ୍କ ଉପରକୁ କେହି ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି ।

AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରର ଗଭିରତାରେ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ସହିତ ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅପେକ୍ଷା ଉପ-ପୃଷ୍ଠ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ କରିଥାଏ।  AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ତାର ସମସ୍ତ କଲବରି ଶ୍ରେଣୀର ଅଣ-ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସହ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ଦେଶଗୁଡିକରେ ରହିଛି AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି

AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ। ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଚୀନ୍, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଋଷ ପାଖରେ ରହିଛି। DRDO ର AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଫସଫୋରିକ୍ ​​ଏସିଡ୍ ଇନ୍ଧନ କୋଷ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ତେବେ ଶେଷ ଦୁଇଟି କଲବରୀ ଶ୍ରେଣୀର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ। ସୋମବାର ମୁମ୍ବାଇରେ AIP ଡିଜାଇନର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଟେକନୋଲୋଜି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ

AIP କିମ୍ବା ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଣ-ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ପ୍ରବେଶ ନକରାଇ ଅଧିକ ସମୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। AIP ବୁଡ଼ାଜାହାଜର ଡିଜେଲ-ବୈଦ୍ୟୁତିକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବଢ଼େଇଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, AIP ଫିଟ୍ ହୋଇଥିବା ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଆସିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ତଳେ ରହିଥାଏ। ଜାହାଜ ରିଆକ୍ଟର ଯୋଗୁଁ ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଶବ୍ଦ କରୁଥିବାବେଳେ, AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଏକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏକ ଘାତକ ନୀରବତା ବଜାୟ ରଖିଥାଏ। ଏହି ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଆହୁରି ମାରାତ୍ମକ କରିବ।

ଫ୍ରାନସକୁ ଏହି କୌଶଳ ମାଗିଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ

DRDO ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଯେଉଁମାନେ କଲବରୀ ଶ୍ରେଣୀର ଉତ୍ପାଦନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଅନୁରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଫ୍ରାନ୍ସ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏଜୋଷ୍ଟା ୯୦ ବି ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ନବୀକରଣ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *