ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନ: କେମିତି କରିବେ ପିଲାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ?

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା କାଳରେ ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସବୁଠି ଚିନ୍ତା । ବିଶେଷ କରି ୧୮ ବର୍ଷରୁ ପିଲାଙ୍କୁ କେମିତି ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ସବୁ ଦେଶ ଚିନ୍ତିତ । ଭାରତରେ ୧୫ରୁ ୧୮ ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ଚାଲିଛି । ତେବେ ୧୫ ବର୍ଷ ତଳକୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ବି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇନାହିଁ । ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଆଣିଛନ୍ତି ।

କ’ଣ ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ ?

Doctor’s hands in protection gloves putting COVID-19 test swab into kid’s mouth in hospital.

ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଷ୍ଟେରୟେଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ୧୦ରୁ ୧୪ ଦିନ ପରେ ଏହାକୁ କମାଇ ଦେବେ । କୋଭିଡି ହେବା ପରେ ପିଲାଙ୍କ ଯତ୍ନ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ୫ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ ବୟସର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ୬ରୁ ୧୧ ବର୍ଷର ପିଲା ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଦେଖାରଖାରେ ଠିକ ଭାବେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ । ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ ପିଲାଙ୍କୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ପିଲାମାନଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଲାଗିଲେ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଲେ ବି ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ ଓ ମନୋକୋଲାର ଆଣ୍ଟି ବଡି ବ୍ୟବହାର ନକରନ୍ତୁ ।

କ’ଣ କରିବେ, କ’ଣ କରିବେ ନାହିଁ ?

କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ତିନି ଲେୟାରର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ । ଷ୍ଟେରଏଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅସ୍ବଭାବିକ ଓ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣରେ ଷ୍ଟେରୟେଡର ବ୍ୟବହାର ହାନୀକାରକ ହୋଇପାରେ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଠିକ ସମୟରେ, ଉଚିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଷ୍ଟେରଏଡ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ସାମାନ୍ୟ କିମ୍ବା ଗମ୍ଭିର ମାମଲାରେ କର୍ଟିକୋଷ୍ଟେରଏଡସ୍ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ । ଏହାକୁ ୫ରୁ ୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇପାରିବେ । ଗରାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ଲକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭର ୩ରୁ ୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟେରଏଡ ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

କୋଭିଡ ପରର ଯତ୍ନ

ପିଲାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅସ୍ବଭାବିକ ଓ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଲେ ସେମାନ ଉଚିତ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ସହ ଟିକା (ବୟସ ହୋଇଥିଲେ) ଦେବା ଓ ନ୍ୟୁଟେସନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଫେରିବା ପରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଦେଖାରଖା କରୁଥିବା ଲୋକ ପିଲାଙ୍କ ନିଶ୍ବାସ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇ ଦେଇ ପିଲାଙ୍କୁ ଘରନ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.