ଆଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଶ୍ନ, ଏକ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ରାଜ୍ୟ ମାଦ୍ରାସା ଗୁଡ଼ିକୁ ପାଣ୍ଠି ଦେଇପାରିବ କି ?

1 min read

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ: ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନକୁ ନେଇ ଆଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଏକ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ରାଜ୍ୟ ମଦ୍ରାସାକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ପାରିବେ କି ନାହିଁ ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? ଏହା ସହିତ, ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୮ ଅନୁଯାୟୀ, ମଦ୍ରାସାଗୁଡ଼ିକ ଧାର୍ମିକ ଉପଦେଶ, ବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପୂଜା ପଦ୍ଧତୀ ଶିଖାଇପାରିବେ କି ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ମଦ୍ରାସା ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କି ମଦ୍ରାସା ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଉପାସନା ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ କି? ହାଇକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛି ଯେ ଧାରା ୨୫ ରୁ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ମଦ୍ରାସା ସବୁ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛି କି ? ମହିଳାମାନେ ମାଦ୍ରାସାରେ ନାମ ଲେଖାଇ ପାରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଆଉ ଯଦି ନାହଁ, ତେବେ ଏହା ଭେଦଭାବ ନୁହେଁ କି ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ?

ରାଜ୍ୟକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ-

  1. ଧାରା ୨୮ ଅନୁଯାୟୀ ମଦ୍ରାସା ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ କି ?
  2. ମଦ୍ରାସାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଛି କି ?
  3. ମଦ୍ରାସାଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସକୁ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କି ?
  4. ଧାରା ୨୧ ଏବଂ ୨୧A ଅଧୀନରେ ଖେଳ ପଡିଆ ଅଛି କି?
  5. ସରକାର ଅନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି କି?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପରିଚାଳନା କମିଟି ମାଦ୍ରାସା ଅଞ୍ଜୁମାନ ଇସଲାମିଆ ଫୈଜୁଲ ଉଲୁମଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ଜଷ୍ଟିସ ଅଜୟ ଭାନୋଟ ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଛନ୍ତି। ଏହି ମଦ୍ରାସା ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସହାୟତା ପାଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୪ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଅକ୍ଟୋବର ୬ ହେବା ସୂଚନା ରହିଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner