ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବଜ୍ରାଘାତରେ ୬୮ ଲୋକଙ୍କର ଗଲା ଜୀବନ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଜ୍ରାଘାତରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ୬୮ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ୬୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କେବଳ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତରେ ୪୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୟାଗରେ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ସର୍ବାଧିକ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କାନପୁର ଦେହାତ ଏବଂ ଫତେହପୁରରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, କୌଶାମ୍ବୀରେ ୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ଫିରୋଜାବାଦରେ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ଉନ୍ନାଓ-ହମିରପୁର-ସୋନଭଦ୍ରରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, କାନପୁର ନାଗର-ପ୍ରତାପଗଡ-ହାର୍ଡୋଇ-ମିର୍ଜାପୁରରେ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୨ ଜଣ ଲୋକ ଜଳି ଯାଇଛନ୍ତି। ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗୋରୁ ମଧ୍ୟ ମରିଛନ୍ତି।

ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଗ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ଷା ସହିତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିସହ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ରବିବାର ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଜୟପୁରରେ ୧୧ ଜଣ, ଧୌଲପୁରରେ ୩ ଜଣ, କୋଟାରେ ୪ ଜଣ, ଝାଲାୱାରରେ ୧ ଜଣ ଏବଂ ବାରନରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ସିଏମ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ବଜ୍ରପାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ନଜର ପକାନ୍ତୁ

Close Bitnami banner