ମେ ୧୫ ଭିତରେ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍‌ର ନୂଆ ପଲିସି ଗ୍ରହଣ ନକଲେ ସାମ୍ନା କରିବେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା

1 min read

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍ ତାର ନୂଆ ପଲିସି ଜାରି ରଖିଛି। ଦେଶରେ ନୂଆ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍ ପଲିସି ପରେ ଅନେକ ବିବାଦ ଆସି ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ବିବାଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେହି ପଲିସିକୁ ଲାଗୁ ରଖିବା ପାଇଁ କହିଛି ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ନୂଆ ଗ୍ରାହର ନୂଆ ହ୍ୱାଟସଆପ୍‌ ପଲିସି ଗ୍ରହଣ  ନ କରନ୍ତି ତେବେ ହ୍ୱାଟସଆପ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ମେସେଜ ସେଣ୍ଡ କଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଡେଲିଭର ହେବ ନାହିଁ।

ସେପଟେ ହ୍ୱାଟସଆପ ତରଫରୁ ନୂଆ ପଲିସି ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ମେ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ନୀତିକୁ ନେଇ ଅନେକ ବିବାଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀ ପୁଣି ଥରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ନୀତି ବିଷୟରେ ବୁଝାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ପଲିସିକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ସଳର କରିବେ। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଏକ ବ୍ୟାନର ପଠାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଯେ ସେହି ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କ’ଣ ହେବ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ। ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍ ଇ-ମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିବ। ନୀତି ଗ୍ରହଣ ନକରିବା ଉପରେ କମ୍ପାନୀ କିଛି ସୂଚନା ସେୟାର କରିଛି।

କମ୍ପାନୀର FAQ ପୃଷ୍ଠା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମେ ’୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍ ନୂତନ ନୀତି ଗ୍ରହଣ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ହ୍ୱାଟସଆପ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୀମିତ କରିଦିଆଯିବ। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ହ୍ୱାଟସଆପର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ନୂଆ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

କମ୍ପାନୀର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ କଲ୍ ଏବଂ ନୋଟିଫିକେସନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କାହାକୁ ମେସେଜ ପଠାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କେହି ଡିଲିଟ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହାକୁ ରିଭର୍ସ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କର ପୂର୍ବ ଇତିହାସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ନୂଆ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମେମ୍ବର ଥିବା ଗ୍ରୁପରୁ ଅଟୋମେଟିକ ଅଲଗା ହୋଇଯିବେ।

ସେହିଭଳି ହ୍ୱାଟସଆପ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଯିବ। ତେବେ, କମ୍ପାନୀ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ମେ ୧୫ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ମେ ୧୫ ପୂର୍ବରୁ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ କିମ୍ବା ଆଇଓଏସ୍ ଫୋନରେ ଚାଟ୍ ଇତିହାସ ରପ୍ତାନି କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner