ପୂଜାରେ ବସିଲେ ବ୍ରାହ୍ମଣ କାହିଁକି ଆପଣଙ୍କର ଗୋତ୍ର ପଚାରିଥାନ୍ତି ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

1 min read
What is Gotra and Gene Mapping ?
Spread the love

ପ୍ରାୟ ଅନେକ ଲୋକ ଗୋତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଜାଣିନଥିବେ । ଗୋତ୍ର ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନକୁ ଆଧୁନିତ ଶବ୍ଦରେ ଜିନ୍ ମାପିଂ (Gene Mapping ) ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ତେବେ ଗୋତ୍ର କ’ଣ ?

ଗୋତ୍ର ହେଉଛି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଜେନେଟିକ ସାଇନ୍ସ ଯାହାକୁ ଆମେ ଅନୁସରଣ କରୁଛେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୋତ୍ର ପ୍ରଥା ପଛରେ ଥିବା କିଛି ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତଥ୍ୟ । ଗୋତ୍ର ଶବ୍ଦଟି ସଂସ୍କୃତର ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦ ଗଉ ( ଗାଈ ) ଏବଂ ତ୍ରାହି ( ଗୁହାଳ ) ରୁ ଆସିଛି । ତେବେ ଗୋତ୍ରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗାଇ ଗୁହାଳ ।

ତେବେ ଗୋତ୍ର ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଏକ ବିଶେଷ ବଂଶକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଆମେ ଆମର ପୁରୁଷ ବଂଶ / ଗୋତ୍ରକୁ ୮ ମହାନ ଋଷି (ସପ୍ତ ଋଷି + ଭରଦ୍ୱାଜ ଋଷି) ଙ୍କ ବଂଶଧର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରି ଚିହ୍ନଟ କରୁ । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଗୋତ୍ର ଏଗୁଡ଼ିକରୁ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ ।

ପୁଅମାନେ ବାପାଙ୍କ ଗୋତ୍ର ନେଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ଝିଅ ମାନେ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ ?

ବାଇୟୋଲୋଜି ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ମାନବ ଶରୀରରେ୨୩ ଯୋଡି କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ରହିଛି (ଗୋଟିଏ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ଏବଂ ଆଉ ଗୋଟେ ମାତାଙ୍କଠାରୁ) । ଏହି କ୍ରୋମୋଜୋମ ଭିତରେ ଯୌନ କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ଶିଶୁର ଲିଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଥାଏ ।

ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ଯଦି ଫଳାଫଳ ସେଲ୍ ହେଉଛି XX କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ହୁଏ ତେବେ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଏହା XY ହୁଏ ତେବେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥାଏ । XY କ୍ରୋମୋଜୋନ୍ ରେ X ମାଆଙ୍କ ଠାରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ Y ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ଆସିଥାଏ ।

ଏହି Y କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ଟି ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ଏହା ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ ନାହିଁ  । ତେଣୁ XY ରେ Y, X ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଥାଏ ଏବଂ ପୁଅ Y କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ପାଇଥାଏ । Y ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ଯାହା କେବଳ ପୁରୁଷ ବଂଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଯାଏ  । (ପିତାଙ୍କଠାରୁ ପୁତ୍ର ଏବଂ ନାତି ) ।

ଝିଅର ବାହା ହେବା ପରେ କାହିଁକି ତା ଗୋତ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ ? ଏହା ପଛର ତର୍କ କଣ ?

ମହିଳାମାନେ କଦାପି Y କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ  । ତେଣୁ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଜେନେଟିକ୍ସରେ Y ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ  । ଯେହେତୁ ମହିଳାମାନେ Y ର ଗୋତ୍ର କେବେ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ତେଣୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଗୋତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।

କାହିଁକି ଏହି ପ୍ରଥା ?  ବାହାଘର ସମୟରେ କାହିଁକି ଏହି ଗୋତ୍ରକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥାଏ ?

୮ଟି ମହାନ ଋଷିଙ୍କ ଠାରୁ ୮ଟି ଭିନ୍ନ Y କ୍ରୋମୋଜୋମ ଆସିଛି । ଯଦି କାହାର ସମାନ ଗୋତ୍ର ଥାଏ ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷ ସମାନ ଅଟନ୍ତି ।

ସମାନ ଗୋତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ଜେନେଟିକ ବ୍ୟାଧି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇବ କାରଣ ସମାନ ଗୋତ୍ର Y କ୍ରୋମୋଜୋମ କ୍ରସଓଭର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ।

ଯଦି ଏହା ଜାରି ରହେ, ତେବେ Y କ୍ରୋମୋଜୋମର ଆକାର ଏବଂ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇବ, ଯାହା ପୁରୁଷ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦି ଏହି ଦୁନିଆରେ କୌଣସି Y କ୍ରୋମୋଜୋମ୍ ନରହିବ, ତେବେ ଏହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବିଲୁପ୍ତ କରିବ । ତେଣୁ ଜେନେଟିକ ବ୍ୟାଧିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ Y କ୍ରୋମୋଜୋମକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ଗୋତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ରହିଛି ।

ଆମ ମହାଋଷିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବାୟୋ-ସାଇନ୍ସ  । ଆମର ଐତିହ୍ୟ ଓ ବଂଶଜ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଭାବରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ । ଆମର ଋଷିମାନେ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ “GENE MAPPING” ସଜାଡିଥିଲେ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner