ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମିଶନ୍ ‘କର୍ମଯୋଗୀ’କୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘କର୍ମଯୋଗୀ’ ମିଶନକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯିବ । ଏହି ମିଶନ ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଫର୍ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ବିଲ୍ଡିଂ (NPCSCB) ପ୍ରକାରେ ଚାଲିବ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି- ୨୦୧୭ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମସୁରୀ ସ୍ଥିତ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଯାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ଟ୍ରେନିଂରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ନୂଆ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଅଧିକାରୀ କେଉଁଠାରୁ ବି ବୈଠକ ନେଇପାରିବେ । ସେମାନେ ନିଜ ମୋବାଇଲ, ଲାପଟପ ଓ ଟାବଲେଟରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇ ପାରିବେ ।

DoPT ସଚିବଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କଳ୍ପନାକାରୀ ଏବଂ ଅଭିନବ, ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ସରଳ, ବୃତ୍ତିଗତ ଏବଂ ପ୍ରଗତିଶୀଳ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସକ୍ଷମ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ବ ବୈଷୟିକଯୁକ୍ତ, ରଚନାତ୍ମକ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ଆଗାମୀ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ହେବ । ମିଶନ ‘କର୍ମଯୋଗୀ’ ସିଭିଲ୍ ସେବା କ୍ଷମତା ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ନୂଆ ଜାତୀୟ କଳାକୃତିକୁ ଦେଖେ । ଏହା କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଉପରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner