ଗବେଷଣା: କରୋନାରେ ଅବିବାହିତଙ୍କର ଅଧିକ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ!

1 min read

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ବିବାହିତ ଜୀବନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି । ନିକଟରେ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିକି ବିବାହିତ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅବିବାହିତ ଲୋକ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି । ସ୍ୱିଡେନର ଷ୍ଟକହୋମ ୟୁନୁଭର୍ସିଟି ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତିଯେ, ଅବିବାହିତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ୱଳ୍ପ ସ୍ୱାକ୍ଷର ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ସୁଦୃଢ ନଥିବା ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଧିକ ହେବ । ଏହା ସ୍ୱିଡେନର ସ୍ୱିଡିସ ନ୍ୟାସନାଲ ବୋର୍ଡ଼ ଅଫ ହେଲଥ ଆଣ୍ଡ ଓ୍ୱେଲଫେୟାରର ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ୨୦ ବର୍ଷ ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଏହି ଗବେଷଣାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଜେନେରାଲ ନେଚର କମ୍ୟୁନିକେସନରେ ଏହି ଗବେଷଣାର ଅଥର ଏସଭେନ ଡ୍ରେଫଲ କହିଛନ୍ତିକି କେତେକ ବଡ଼ ବଡ଼ କାରଖାନା ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ।


ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିବାହିତ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅବିବାହିତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ । ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି କରୋନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନେ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଗୁଣ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି କି ଅଧିକତର ଅବିବାହିତ ଲୋକଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ କିଛି ଉଦାହରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଯାଇଛି । ଯେପରି ଯେଉଁମାନେ ଆରମ୍ଭରୁ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଜୀବନସାଥି ପ୍ରତି କମ୍‌ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ବିବାହରେ ଅଧିକ ଇଛା ପ୍ରକାଶ କରିନଥାନ୍ତି ।

ଡ୍ରେଫଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏକା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବେଶ ବିବାହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବେଶ ଠାରୁ କମ୍‌ ସୁରକ୍ଷିତ । ତେଣୁ ବିବାହିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅବିବାହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିଥାନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner