କରୋନା ଟିକାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଖାପାଖି ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ , ନାକରେ ଦିଆଯାଇପାରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍

1 min read
coronavirus vaccine Enter body through nose
Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗତି କରୁଛି । ଭାରତରେ ଦୁଇଟି ଟିକା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି । ମାଙ୍କଡ ଏବଂ ମୂଷା ଉପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ମଣିଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଛି । ଯଦି ସବୁ ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ କରୋନା ଟିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କିମ୍ବା ୨୦୨୧ ଆରମ୍ଭରେ ବାହାରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦୁନିଆର ଦୁଇ ଅଗ୍ରଣୀ କମ୍ପାନୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛନ୍ତି ।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଥମ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ

ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା (କରୋନାଭାଇରସ ଟିକା)ର ପ୍ରଥମ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଛି । ବ୍ରାଜିଲରେ ଚାଲିଥିବା ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି । ପରୀକ୍ଷାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଟିକା ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222)ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳତା ଉପରେ ଆଶ୍ୱସ୍ଥି ପ୍ରକାଶକରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି ଟିକାର ଉତ୍ପାଦନ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେ କରିବେ । ଏଥିସହିତ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜଡିତ ଅଛି।

ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି

ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ବିକଶିତ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ଏମଧ୍ୟରୁ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଥିବା ୧୯ଟି ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଦୁଇଟି ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଚାଇନାର ସିନୋଫାର୍ମା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ମିଶି ତାଆରି କରାଯାଇଥିବା ଟିକା । ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ସେଚେନୋବ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର  ପରୀକ୍ଷଣର ସଂଯୋଜକ ଏଲେନା ସ୍ମୋଲାରିଚୁକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ତରରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭାଇରସକୁ ନିଜ କବଳକୁ ନେଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ନାକରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ (Vaccine maker Bharat Biotech) ନାକ ଦ୍ୱାରା ନିଆ ଯାଉଥିବା ଏକ ବିଶେଷ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ୱିସକନ୍ସିନ୍ ମେଡିସନ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଫ୍ଲୁଜେନ ବାୟୋରୋଲାଜିଷ୍ଟ ଭାରତ ବାୟୋଟେକଙ୍କ ସହ ମିଶି କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୋରୋଫ୍ଲୁ ନାମକ ଏହି ଟିକା ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କଣ ନାକରେ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟିକା ?

କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସର ଟିକା ନାକରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନୋଭାଇରସ୍ ସମେତ ଅନେକ ଭାଇରସ୍ ମ୍ୟୁକୋସା ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ଯାହା ନାକ, ପାଟି, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରନ୍ତି । ଟିକା ସାଧାରଣତ ଶରୀରର ଉପର ଭାଗରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ । ଯେପରିକି ବାହୁର ଉପର ଭାଗରେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଇରସର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଛି । ଠିକ୍ ସେହିପରି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଏହି ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଲାଭ ପାଇଁ ଯଦି ଏହି ଟିକା ନାକ ଦେଇ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ ।

କରୋନାଭାଇରସର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାକୁ ବାୟୁପଥ ସହ ଅଧିକ ମାନକ ଜୈବିକ ପାଇଁ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ଭାଇରସ୍ ବାୟୁପଥ ଦେଇ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଗତି କରେ ତେଣୁ ଏହି ଭାଇରସକୁ ଏମିତି ହିଁ ମାତ ଦେଇ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner