ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଆରବ ସାଗରରେ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ଶକ୍ତିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ରବିବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆରବ ସାଗରରେ ଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ INS ଚେନ୍ନାଇରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ସୂଚନା ମୁତାବକ ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟକୁ ହିଟ୍ କରିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ଦୂରଗାମୀ ମାରାତ୍ମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର । ଯାହା ଭାରତୀୟ ଶାମରିକ ଶକ୍ତିକୁ ଅଦ୍ଭୁତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

ଏହି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଅନେକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଭାରତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡିଶାର ଏକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ‘ପୃଥିଭୀ-୨’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୩୦ ସମୟରେ ବାଲେସୋର ନିକଟସ୍ଥ ଚାନ୍ଦିପୁର ଠାରେ ଥିବା ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ ସେଣ୍ଟରୁ  ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରହ୍ମୋସର ଏହି ନୂତନ ସଂସ୍କରଣର ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ଏହା ସହିତ ଆଣ୍ଟି-ରେଡିଏସନ୍ ମିସାଇଲ୍ ରୁଦ୍ରମ୍ -୧ ସହିତ ଅନେକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଲେଜର ଗାଇଡ୍ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆଣବିକ କ୍ଷମତା ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ଶୌର୍ଯ୍ୟ’ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ରୁଦ୍ରାମ -୧ ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ କାରଣ ଏହା ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଆଣ୍ଟି-ରେଡିଏସନ୍ ଅସ୍ତ୍ର ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner