‘ମୋ ସରକାର’ରେ ସାମିଲ ହେଲା ଆଉ ପାଞ୍ଚ ବିଭାଗ, ଏଣିକି ଲୋକଙ୍କ ସହ ସିଧା କଥା ହେବେ ଅଧିକାରୀ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଆଉ ପାଞ୍ଚଟି ବିଭାଗ । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଜଳ ସମ୍ପଦ, ସହଯୋଗ, ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ଏଆର୍‌ଡି, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା, ଇପିଡି ଏବଂ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ । ଯାହାଫଳରେ ମୋ ସରକାର ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭାଗର ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି  ।

 

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଲୋକମାନେ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଜୀବନ୍ତ ଶକ୍ତି । ସରକାର ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାର ପ୍ରତିଫଳନ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷା ପୂରଣ ପାଇଁ ଗଠିତ । ତେଣୁ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସେବା କେବଳ ଏକ ସ୍ଲୋଗାନ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସଂସ୍କୃତି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସର୍ବଦା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଜରୁରି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ତୁମେ ସମସ୍ତେ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ଅତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପାଇଛ । ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ, ମୋର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି ଯେ ମୋର ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ତାଙ୍କ ହୃଦୟରୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ମୋ ସରକାର ଅଟେ’।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ୫-ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ କେନ୍ଦୁଝର, ଜଗତସିଂହପୁର, ବୌଦ୍ଧ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁର ଭଳି ଜିଲ୍ଲାର ପାଞ୍ଚଟି ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ମୋ ସରକାର ଉପରେ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଚେତନତାକୁ ନେଇ ସେ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ସରକାରୀ ଯୋଗାଯୋଗ କିମ୍ବା ଆଦେଶ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଯୋଗାଯୋଗର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ହେବା ଜରୁରୀ।

ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ସେମାନେ ହେଲେ,  ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ବୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ୍, ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ, ଏସଏସପିଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା, ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ଏଆରଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ,  ସହଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ନିଜ ନିଜ ବିଭାଗ ସଂପର୍କରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ମୋ ସରକାର’ ଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner