SCBକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମେଡିକାଲଭାବେ ଗଢ଼ିତୋଳିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ: ୧୦ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଏସସିବି ଭେଷଜ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଏମ୍ସ ପ୍ଲସ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବରେ ଗଢ଼ିତୋଳାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏଥିଲାଗି ପୂର୍ବରୁ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ୩ ହଜାର ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସମନ୍ୱିତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସେବା ପାଇଁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୩ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

ଆଜି ଏହି କ୍ରମରେ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସପିଟାଲକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପରିଣତ କରିବା ଦିଗରେ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୧୦ ଜଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତର ରମାକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ରମାକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ମୁମ୍ବାଇର ଏସିଆନ୍ ହାର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍, କାର୍ଡିଆଭାସ୍କୁଲାର୍ ଥୋରାସିକ୍ ସର୍ଜରୀର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା । ସେ ୨୦୦୨ରେ ଏସିଆନ୍ ହାର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । କରୋନାରୀ ଧମନୀ ବାଇପାସ୍ ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗରେ ଏକ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ହୃଦୟ ଉପରେ କେବଳ ଧମନୀ ଗ୍ରାଫ୍ଟ, ରେଡୋ ବାଇପାସ୍ ସର୍ଜରୀ, ଭଲଭ୍ ମରାମତି ଏବଂ ଜଟିଳ ଆନ୍ୱେରାଇଜ୍ ମରାମତି କରିବାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଡକ୍ଟର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ‘ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହାର୍ଟ ସର୍ଜନ କୁହାଯାଏ। ସେ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜର ଜଣେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ।

ଡାକ୍ତର ଦେବୀ ସେଟ୍ଟୀ

ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଡକ୍ଟର ଦେବୀ ସେଟ୍ଟୀ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁସ୍ଥିତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଆମେରିକାର ମିନେସୋଟା ମେଡିକାଲ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଫେସର ଅଟନ୍ତି । ସେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୨୦୦୩ ଏବଂ ୨୦୧୨ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’ ଏବଂ ‘ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ’ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି ।

ସେ ୧୯୯୨ରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ “ରୋନି” ନାମକ ୯ ଦିନର ନବଜାତକର ହୃଦୟ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ । କୋଲକାତାରେ ସେ ନୋବେଲ୍ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ହାର୍ଟ ସର୍ଜରୀ କରିଥିଲେ | ସେ ୧୦୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ‘ନାରାୟଣ ହୃଦୟାଳୟ’ ହାର୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ । ଏଠାରେ ଦିନକୁ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରମୁଖ ହାର୍ଟ ସର୍ଜରୀ ହେଉଛି

ଡାକ୍ତର କେ. ଶ୍ରୀନଥ ରେଡ୍ଡୀ

ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ଶ୍ରୀନାଥ ରେଡ୍ଡୀ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍ଥ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାର୍ଟ ଫେଡରେସନ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ଅଟନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ରେ କାର୍ଡିଓଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି । ସେ WHO ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ସୁବ୍ରତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ସୁବ୍ରତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର । ସେ ଏମ୍ସରେ ୪୦ ବର୍ଷ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସ୍ୱର୍ଗତ ରଞ୍ଜନ ଧଳ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରୋଲୋଜି ଏବଂ ହେପାଟୋଲୋଜିର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ | ୨୦୧୨ରେ ସେ AIIMS, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ AIIMS ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସେବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ପି ଏନ୍ ବେରୀ ଆୱାର୍ଡ, କମନୱେଲ୍ଥ ମେଡିକାଲ ଫେଲୋସିପ୍ ଆୱାର୍ଡ ମିଳିଛି । ରୋଗୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ବୁଝିବା, ସଠିକ୍ ଏବଂ ସୁଚିନ୍ତିତ ନିରାକରଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାର କ୍ଷମତା ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରୋଲୋଜିଷ୍ଟର ସୁନାମ ଅର୍ଜନ ଦେଇଛି |

ପ୍ରଫେସର. ଡ। ମୁକୁତ ମିଞ୍ଜ

Padma Shri Prof. Dr. Mukut Minz

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ମୁକୁତ ମିଞ୍ଜ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ସ୍ଥିତ ରେନାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ | କିଡନୀ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟର, ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରାଇପାରିଛି । ସେ ୩୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସଫଳ କିଡନୀ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମେଡିସିନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରକାଶନ କରିଛନ୍ତି | ସେ ନରୱେ, ସ୍ୱିଡେନ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ର / ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କାଡାଭୋରୀ ଅର୍ଗାନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ପ୍ରତିରୋପଣ ନେଇ ଉନ୍ନତମାନର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନେକ ଜଟିଳ ଡାୟଲିସିସ୍ ଆକ୍ସେସ୍ ପ୍ରଣାଳୀ (AV Fistulas for Hemodialysis) କରାଯାଇଛି  । ସେ ଅନେକ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ସର୍ଜନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏକାଡେମିକ୍ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭିଜିଟିଂ ପ୍ରଫେସର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଫେସର. ଡ। ଡିଗାମ୍ବର ବେହେରା

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର ଡା ଦିଗାମ୍ୱର ବେହେରା ମଧ୍ୟ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଜଣେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର । ମେଡିକାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟଭାବେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସାରା ଦେଶରେ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ, କେମୋଥେରାପିର ପଥପ୍ରଦର୍ଶକ ଭାବେ ପରିଚିତ । ସେ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟଡିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଭାପତି ଅଟନ୍ତି । ସେ ୪୬୨ରୁ ଅଧିକ କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି | ଯକ୍ଷ୍ମା ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ଦିଗରେ ସେ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଡାକ୍ତର ରାଜନ ବାଦୱେ

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ରାଜନ ବାଦଓ୍ୱେ ଟାଟା କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଅଙ୍କୋଲୋଜିରେ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିବେଚିତ କରାଯାଏ । ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟେଜ୍‌ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଇ ତାଙ୍କର ମତାମତ ଧ୍ୟାନକୁ ନିଆଯାଏ । ସ୍ତନ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ଦିଗରେ ଅଗ୍ରଗାମୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି |

ଡାକ୍ତର ଜଗତ ନରୁଲା

କାର୍ଡିଓଭାସ୍କୁଲାର୍ ମେଡିସିନ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ଓ ମେଡିସିନ ଉଦ୍ଭାବନ ନେଇ ଡାକ୍ତର ଜଗତ ନରୁଲା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ HAPPY [ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ପ୍ରିଭେନସନ୍‌ ପୋଗ୍ରାମ ଫର୍‌ ୟୁ] ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଡା. ଜି ଏନ୍‌ ରାଓ

ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏଲ୍‌ ଭି ପ୍ରସଦା ଚକ୍ଷୁ ପ୍ରିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଉଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ଜିଏନ୍ ରାଓ । ସେ ସମ୍ମାନଜନକ ଏକାଡେମିଆ ଅପ୍‌ଥାଲ୍‌ମୋଲୋଜି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲିଷ୍ଟ (AOI)ର ସଭାପତି ରହିଛନ୍ତି । ସେ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ପର୍କିତ ଶିକ୍ଷାଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱର ୮୦ ଜଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଟିମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଫର୍‌ ପ୍ରିଭେନସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ବ୍ଳାଇଣ୍ଡନେସ୍‌ (ଆଇଏପିବି)ର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ।

ଆମେରିକୀୟ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଏବଂ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ସର୍ଜରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ୨୦୧୭ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ହଲ୍ ଅଫ୍ ଫେମ୍ ତାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି।  ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ASCRS ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଫେସର ଡ। ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର

ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର । ସେ O&G, s.c.b.m.c କଟକର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଏଫ୍‌ଓଜିଏସ୍‌ଆଇର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି । ସେ ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.