ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋବେନଲ ମୋସେଙ୍କୁ ହତ୍ୟା; ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଘଟଣା

1 min read

କୈରେବିଆଇ ଦେଶ ହୈତିର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋବେନଲ ମୋସେଙ୍କୁ ହତ୍ୟା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘରେ ଥିବାବେଲେ କିଛି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବୁଧବାର ତାଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ ପଶି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ରାଷ୍ଚ୍ରପତି ଜୋବେନଲ ମୋସେଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛି, ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସମୁଦାୟ ୪ ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗୁଳି କରି ମାରିଥିବାବେଳେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ ଜୀବୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି । ହୈତିର ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଲିୟାନ ଚାଲ୍ରସ କହିଛନ୍ତି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଦୁଇ ଅପରାଧିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୋସେଙ୍କୁ ୫୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବିବିସିର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ହୈତିର ରାଜଧାନୀ ପୋର୍ଟ ଅଉ ପ୍ରିନ୍ସରେ ଥିବା ନିଜ ଭବନରେ ରହିଥିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୋସେ । ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ୧ ଟା ପାଖାପାଖି କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାର୍ଟିନ ମୋସେ ଏଥିରେ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ସେପଟେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ଲୋରେଡ଼ା ନିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ସେ ସୁସ୍ଥ ରହିଛନ୍ତି ।

ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ଟେଲିଭିଜନରେ ବିବୃତ୍ତି ରଖି କହିଛନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସାମିଲ ଥିବା ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବାବେଳେ ତିନି ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କିଛି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବନ୍ଧକ ରଖିଥିଲେ । ସେପଟେ ପୋଲିସର ସଫଳ ଅପରେସନ ଫଳରେ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇ ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଧରା ପଡିଛନ୍ତି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ମୋସେ ୨୦୧୭ ରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଜାରି ରହିଥିବାବଳେ ଇସ୍ତଫା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଜୋରଦାର ହଙ୍ଗାମା ଲାଗି ରହିଥିଲା । ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ଲାଗି ରହିଥିବା ଏହି ଦେଶରେ ରାଷ୍ରପତି ମୋସେଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ତରୀଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିଥିବା ବ୍ଲାର୍ଡେ ଜୋସେଫ କହିଛନ୍ତି ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପଛରେ କାହାର ହାତ ରହିଛ, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ନାଗରିକ ମାନେ ବିଦେଶୀ ଥିଲେ । ଏମାନେ ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ସ୍ପେନିସ ଭାଷା ଜାଣିଥିବା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । କିଛି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଏମାନେ କଳା ରଙ୍ଗର କପଡ଼ା ପରିଧାନ କରିୋଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାର ଦ୍ରଗ୍ସ ଏନଫୋର୍ସ ମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସିରୁ ଆସିଥିବା ନେଇ ନାଟକ ରଚିଥିଲେ । ସେପଟେ ଏନେଇ ହୈତି ପକ୍ଷରୁ ଆମେରିକାକୁ ସୁରକ୍ଷା ମଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ, ଆମେରିକା କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ମନା କରିଦେଇଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner