CDN କଣ ? କାହିଁକି CDN କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱର ଶହେରୁ ଅଧିକ ୱେବସାଇଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱର ଶହ ଶହ ବଡ଼ ବଡ଼ ୱେବସାଇଟ୍ କ୍ରାସ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ରେଡ୍ଡିଟ୍, ଆମାଜନ ରିଟେଲରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଏନଏନ ଭଳି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲର ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କ୍ରାସ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଆରମ୍ଭରୁ ଲାଗିଲା ଯେମିତି ଗ୍ଲୋବାଲ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ଏହା CDN (କଣ୍ଟେଟ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ ନେଟୱାର୍କ) ରେ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଏକାସାଙ୍ଗରେ କିପରି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ? ଯାହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଫାଷ୍ଟଲି ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ । ଏହା ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଯିଏ କ୍ଲାଉଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ସେବା ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ CDN ସେବା ଦେଇଥାଏ । ରେଡିଟ୍, ସ୍ପୋଟିଫାଇ, କୋରା, ପେପଲ୍, ଶପିଫାଇ, ସିଏନ୍ଏନ୍, ଦି ଗାର୍ଡିଆନ୍, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ, ବିବିସି ଏବଂ ଫିନାନ୍ସିଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ସହ ଶହ ଶହ ୱେବସାଇଟ୍ ଏହି ସିଡିଏନ୍ ଗ୍ଲିଚ୍ ପାଇଁ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା।

ସମସ୍ତେ ଫାଷ୍ଟଲି ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀଠାରୁ CDN ସେବା ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି କମ୍ପାନୀ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବା ମାତ୍ରେ ଏକ ଅପଡେଟ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । ଏହି ଅପଡେଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କମ୍ପାନୀକୁ ୱେବସାଇଟ୍ କ୍ରାସ୍ ହେବା ବିଷୟରେ ଜଣାଅଛି ଏବଂ ଏବେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି ।

ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡିକ ଫାଷ୍ଟଲିଠାରୁ CDN ସେବା ନେଇଛନ୍ତି …

ଫାଷ୍ଟଲି ନାମକ ଏହି କମ୍ପାନୀ ସମସ୍ତ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ CDN ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଯେହେତୁ CDN ରେ ସମସ୍ୟା ଥିଲା, ତେଣୁ ୱେବସାଇଟ୍ ଗୁଡିକ କ୍ରାସ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି CDN କ’ଣ ? CDN, ଯାହାକୁ କଣ୍ଟେଟ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ ନେଟୱାର୍କ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ସରଳ ଶବ୍ଦରେ CDN ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଯହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଶୀଘ୍ର ଆକ୍ସେସ କରିପାରିବେ ।

ବିଶ୍ୱର ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ CDN ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ …

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଯେଉଁ ୱେବସାଇଟର ଉପଭୋକ୍ତା ପୂରା ବିଶ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର CDNର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆପଣ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଆମେରିକା, କାନାଡା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଭାରତ, ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଫ୍ରାନ୍ସ ପରସ୍ପରଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେବେ । CDN ପ୍ରୋଭାଇଡର ଗ୍ଲୋବାଲ ୱେବସାଇଟଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କର ସେବା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ।

ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ଭରଗୁଡ଼ିକୁ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିଜର ସର୍ଭର ଲଗାଇ ରଖନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କମ୍ପାନୀରୁ CDN ନେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିପାରିବ ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଖୋଲିପାରିବେ । କାରଣ ସେହି CDN ପ୍ରଦାନକାରୀ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ସର୍ଭର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ।

CDN ର କାମ କ’ଣ?

CDNର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେ କଣ୍ଟେଟକୁ ଧରିଥାଏ ବା କ୍ୟାଚିଂ କରିଥାଏ । କଣ୍ଟେଟ କ୍ୟାଚିଂ ଅଧୀନରେ, ଉନ୍ନତ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ ସର୍ଭରରୁ ତଥ୍ୟ ପଠାଯାଏ । ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତା ୱେବସାଇଟରୁ କଣ୍ଟେଟ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ଭରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ CDN ଅଧୀନରେ ସେ ନିକଟସ୍ଥ ସର୍ଭରଗୁଡ଼ିକରୁ କଣ୍ଟେଟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଯିଏ ସିଡିଏନ୍ ସେବା ନେଇଛି, ଆମେରିକାରେ ବସିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ୱେବସାଇଟକୁ CDN ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ ଖୋଲିପାରିବ, ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ସେ ନିଜେ ଆମେରିକାର ସର୍ଭର ମାଧ୍ୟମରେ CDN ଅଧୀନରେ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାସହ ସେ ଆପଣ ୱେବସାଇଟ୍ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

CDN ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁରକ୍ଷାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସର୍ଭରର କମ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ୱେବସାଇଟ୍ ଶିଘ୍ର ଖୋଲିଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ କିଛି ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଦୁନିଆରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ CDN ସେବା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ଫେୟାର, ଆମାଜନ କ୍ଲାଉଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ, ଆକାମାଇ ଏବଂ କି ସିଡିଏନ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner