ବିଧାନସଭାରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର, ୨୫୧ ବ୍ଲକରେ ଜଳସେଚିତ ହୋଇଛି ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଜମି

ଭୁବନେଶ୍ବର: ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିଛି ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ । ଜଳସମ୍ପଦ, ଯୋଜନା ଓ ସଂଯୋଜନ ନେଇ ଗୃହରେ ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ସମୁଦାୟ 43 ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଜଳ ସେଚନ ସାମର୍ଥ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ମୋଟ୍‌ 314 ବ୍ଲକରୁ 251 ବ୍ଲକରେ 35 ପ୍ରତିଶତ ଜମି ଜଳସେଚିତ ହୋଇଛି । ଆଉ 63 ବ୍ଲକରେ ଜଳ ସେଚନ ପାଇଁ ସରକାର ଅନୁଦାନ ଦେବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ।
ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଜଳସଂପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

2015 -16ରୁ 2019-20 ମଧ୍ୟରେ 7ଲକ୍ଷ43ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ସାମର୍ଥ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ବିଧାନସଭାରେ ଜଳ ସେଚନ ନେଇ ଗୃହର ଉଦବେଗ ଦେଖି ରୁଲିଂ ଦେଇଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର। ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ସରିବା ପରେ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଜିଲ୍ଲାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଡାକି ଆଲୋଚନା କରି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାକତୁ ରୁଲିଂ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ପ୍ରଶ୍ନକାଳରେ ଜଳସଂପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ୨୫୧ ବ୍ଲକରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଜମିକୁ ଜଳସେଚିତ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ୪୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଜଳସେଚନ ସାମର୍ଥ୍ୟ । ବାକି ୬୩ଟି ବ୍ଲକରେ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ସରକାର ଅନୁଦାନ ଦେବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.