କରୋନାରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ନୀତି ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କ୍ଷତିପୂରଣ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ରେକର୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସିଷ୍ଟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସିଥିରେ ବି ସଫଳ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର। କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉତ୍ତର ଦାଖଲ ନକରିବା ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କୋର୍ଟ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ତାଗିଦ୍‌ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରି କହିଛନ୍ତି-ଆପଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ବେଳକୁ ତୃତୀୟ ଲହର ଦେଶକୁ ଆସି ଚାଲିଯାଇଥିବ।

ଆଜି ଏହି ମାମଲାକୁ କେନ୍ଦକରି ଏକ ବେଞ୍ଚ ବସିଥିଲା। ଜଷ୍ଟିସ ଏମଆର ଶାହା ଏବଂ ଅନିରୁଦ୍ଧ ବୋଷଙ୍କ ବେଞ୍ଚରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭରେ ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ଭାଟି କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ ହୋଇନାହିଁ। ଭାଟି ଏଥିପାଇଁ ୧୦ ଦିନ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ। କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। ଏହାର ଜବାବରେ ବେଞ୍ଚର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଦେଶ ଆସିବା ପରେ ବହୁତ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହୋଇଛି। ସରକାର କିଛି କରିବା ବେଳକୁ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅତିକ୍ରମ ହୋଇଯିବ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ଉତ୍ତର ଦାଖଲ କରିବା ଉଚିତ୍।

ପୂର୍ବ କୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଜୁନ୍ ୩୦ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଶରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଘଟିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଠିକ୍ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ (NDMA) କୁ ଜଣାଇବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ। ଏପରି ବିପଦରେ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ସରକାରଙ୍କ ଆଇନଗତ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି କେତେ ହେବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଥିଲେ।

ଏହି ମାମଲାର ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ମୃତମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ନିଆଯାଉଛି। ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଉ ନାହିଁ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଲେଖା ନାହିଁ ଯେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ କରୋନା ବୋଲି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ଉପରେ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଲେଖାଯିବା ଉଚିତ୍। ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରଳ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିରୋଧରେ ପରିବାରର କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ଅଛି, ତେବେ ଏହାର ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner