କାଳିଆକୁ ଦେଖିବା ଲାଗି ସମ୍ବଲପୁରରୁ ପୁରୀ ୩୩୯ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ଆସିଲେ ଏହି ଭକ୍ତ

1 min read

ପୁରୀ: ମନରୁ ଥରୁଟିଏ ହେ ମହାପ୍ରଭୁ କାଲିଆ ସାଆନ୍ତ ଡାକିଦେଲେ ସବୁ ଅସମ୍ଭବ ସମ୍ବବରେ ପରିଣତ ହୋଇଯିବ। ମନର ଠାକୁର ମନୁଆ ମନକଥା ସବୁ ବୁଝେ। ସେଥିପାଇଁ ତ ସେ ଜଗତର ନାଥ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ। ତାକୁ ନଦେଖି କଣ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ି ହେବ। ତାଙ୍କ ବିନା ସବୁ ଅସମ୍ଭବ ସେ ଅନନ୍ତ ସେ କୋଟି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ମଉଡ଼ମଣି। ଆଉ ସେଇ ମଉଡ଼ମଣିକୁ ଦେଖିବା ଲାଗି ସମ୍ବଲପୁରରୁ ପୁରୀକୁ ଲାଗିଛି ଜଣେ ଭକ୍ତଙ୍କର ଡୋରୀ। ମୁହଁରେ ଜଗନ୍ନାଥ ନାମ ନେଇ ୯ ଦିନରେ ୩୭୦ କିଲୋମିଟରର ଯାତ୍ରା। ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁରର ବିଲ୍‌ଡର ପ୍ରମୋଦ ରାଠି। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନର କରିବାର ଇଚ୍ଛା ରଖି ସେ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଚାଲି ଚାଲି ଆସି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ପାରିନଥିଲେ ବି ପତିତପାବନକୁ ଦର୍ଶନ କରି ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇ ଫେରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏଭଳି ଭକ୍ତିଭାବନା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଫୁଲମାଳ ଦେଇ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବଲପରୁର କ୍ଷେତରାଜପୁରରେ ହେଉଛି ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତ ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଘର। ବିଲ୍‌ଡର ଭାବେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କାମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ହଠାତ୍‌ ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କ ମନରେ ଜନ୍ମିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ନିଜ ସହଯୋଗୀ ଦିନେଶ ସିଂଘାଣିଆଙ୍କ ସହ ସମ୍ବଲପୁର ସହରରୁ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ପ୍ରମୋଦ। ଦିନେଶ ଚାଲି ଚାଲି ଆସିନଥିଲେ ବି ପ୍ରମୋଦ ଚାଲି ଚାଲି ଆସିବା ସମୟରେ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା କଥା ବୁଝୁଥିଲେ। ଏ ଭିତରେ ଅନେକ ଘାତ ପ୍ରତିଘାତ ବି ପ୍ରମୋଦ ସହିଛନ୍ତି। ରାତିରେ ଯେଉଁଠି ପାଇଛନ୍ତି, ସେଠି ବିଶ୍ରାମ ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୩୩୯ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପରେ ୯ ଦିନ ପରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରମୋଦ ଅନେକ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସାଷ୍ଠାଙ୍ଗ ପ୍ରଣାମ କରି ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଛନ୍ତି। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଥିବା ଭକ୍ତିଭାବ ତାଙ୍କ କଷ୍ଟକୁ ଦୂର କରି ଦେଇଛି। ଏତେ ବାଟ ଚାଲି ଚାଲି ଆସିଥିଲେ ବି ତାଙ୍କୁ ବାଟରେ ସେଭଳି କିଛି କଷ୍ଟ ଲାଗିନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରମୋଦ।

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner