ପ୍ରଥମ ନୌସେନା MCPO ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବେହେରା

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅର ଯଶ  । ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବେହେରା ନୌସେନାରେ MCPO ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି  । ୧୯୯୫ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ନୌସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର  । ପୂର୍ବରୁ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟବୋଧତା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରଂଶସା ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି  । ଭାରତୀୟ ନାଭିରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ ପଦବୀରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମାପନ୍ନ କରିଛନ୍ତି ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବେହେରା  ।

INS ନିଶଙ୍କ, ବିନ୍ୟାଶ, ଖୁକ୍ରି, ଚାମକ, କୋରା, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ କୁଥରରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମାପନ୍ନ କରିଛନ୍ତି  । ଉପକୂଳ ଭାରତରେ INS ଆଙ୍ଗ୍ରେ, ସର୍କର୍ସ ଏବଂ ଭାରତରେ ମଦ୍ୟ ସେବା କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ସେ  । ସୂଚନା ମୁତାବକ ଆଇଏନଏରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ଅଫିସର କ୍ୟାଡେଟଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି  । ଏଥି ସହିତ ସେ ଆଇଏନଏସ ଚିଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ୧୫ ହଜାର ନାବିକଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ଟ୍ରେନିଂଦେବାର କୃତୀତ୍ୱ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ରାଜେନ୍ଦ୍ର  ।

ନୌସେନାରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସପଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ସମ୍ମାନ  ।  2004 ରେ ନାଭାଲ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ 2008, 2018 ଏବଂ 2019 ରେ C-in-C ପ୍ରଶଂସା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବେହେରା, MCPOରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି  । ଯାହା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଅପାର ଗୌରବାନ୍ୱୀତ ଖବର  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜଣେ ଭଲ ସନ୍ତରଣକାରୀ, ଫୁଟବଲ୍ ଖେଳାଳୀ ଏବଂ ବାଇକ୍ ରାଇଂଡିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛନ୍ତି  ।

 

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]