ପିତୃପକ୍ଷରେ କେବେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୬ ଭୁଲ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାଦ୍ରପଦ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆଜି ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୦୨୧ରୁ ପିତୃ ପକ୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପିତୃ ପକ୍ଷକୁ ବହୁତ ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ମନେକରାଯାଏ । ୧୫ଦିନ ର ଏହି ସମୟରେ ଲୋକେ ନିଜର ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେପକାଇ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପିଣ୍ଡଦାନ , ତର୍ପଣ , ଶ୍ରାଦ୍ଧ କର୍ମ କରିଥାନ୍ତି, ଏଇଥି ପାଇଁ କି ପୂର୍ବଜଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇ ଜୀବନରେ ସଫଳତା , ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇ ପାରିବା ।

ସେପଟେ ପୂର୍ବଜ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେଲେ  ଅନେକ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଧର୍ମ ପୁରାଣରେ  ପିୃତପକ୍ଷକୁ ନେଇ କିଛି ନିୟମ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଯାହାର ପାଳନ ନିଶ୍ଚୟ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।

ପିତୃ ପକ୍ଷରେ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ – ଏହା ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ପିୃତପକ୍ଷର ୧୫ ଦିନରେ ପୂର୍ବଜ ନିଜର ପରିଜନଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବା ପାଇଁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥାନ୍ତି , ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏମିତି କାମ କରିବା ଉଚିତ୍‌ , ଯେଉଁଥିରେ ପିତୃପକ୍ଷ ପ୍ରସନ୍ନ ରହିବେ ।

୧- ଭୁଲ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଅଶୁଭ  ହୋଇଥାଏ ।

୨- ଏହି ସମୟରେ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ , ନିଶା ପାନ , ତାମସିକ ଭୋଜନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ପିତୃପକ୍ଷରେ କେବେ ବି ମଦ-ଆମିଷ , ରସୁଣ-ପିଆଜ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ । କଦଳୀ, କାକୁଡି, ସୋରିଷ ଶାଗ ଓ ଜିରା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

୩-ଏହି ସମୟରେ ନିଜର ପୂର୍ବଜଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଦେଖାଇ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଜିଅନ୍ତୁ । କୌଣସି ବି  ଶୁଭ କାମ  କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୪- ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଣ୍ଡଦାନ , ତର୍ପଣ ଆଦି କରୁଛନ୍ତି ସେ କେଶ ଓ ନଖ କାଟିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ । ଏହାସହ  ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ୟର ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।

୫-ପିତୃ ପକ୍ଷରେ କୌଣସି ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏମିତି କରିବା ସଙ୍କଟକୁ ଡାକିବା । ଏହି ସମୟରେ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଭୋଜନ ଦିଅନ୍ତୁ । ମାନ୍ୟତା  ଅଛି କି ପୂର୍ବଜ ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ରୂପରେ ନିଜର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସନ୍ତି ।

୬-ଏହି ସମୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ପତ୍ରରେ ଭୋଜନ କରାନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜେ ବି ପତ୍ରରେ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *