ମାତ୍ର ୩୫ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଯିବେ ଲକ୍ଷପତି !

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି କି ? ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ସେତେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ  ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ । ଏକ ଏମିତି ବ୍ୟବସାୟ ଅଛି ଯାହାକୁ କରିବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ।  ଯଦି ଏମିତି ଏକ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏମିତି ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଖରିଫ ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ଧାନ କ୍ରୟ ଚାଲିଛି । ଏହି ଋତୁରେ, ଆପଣ ଏକ ରାଇସ ପ୍ରୋସେସିଇଂ(ଚାଉଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ) ୟୁନିଟ୍ ଲଗାଇ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ସରକାର ସହଯୋଗ କରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ମୁଦ୍ରା ଋଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ  । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା ଲାଗିବ ଏବଂ କେତେ ରୋଜଗାର ହେବ ।

ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବ କେତେ ସ୍ଥାନ ?

ଖଡ଼ି ଆଣ୍ଡ୍ଏ ଭିଲେଜ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ କମିଶନ ତରଫରୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରୋଫାଇଲ ଆଧାରରରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଚାଉଳ ମିଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଯାହାକି ଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ବା ପେଡ଼ି ପ୍ରୋଶେସି ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ତାହାକୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ । ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟର ସ୍ଥାନ ଭଡାରେ ନେବକୁ ପଡିବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଧାନକୁ ସଫା କରିବା, ଧାନକୁ ପଲିସ କରିବା , ଧାନରୁ ଚାଉଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା , ଚାଉଳକୁ ପଲିସ କରିବା ଆଦିର ଜନ୍ତ୍ରପାତି କିଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏସବୁ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ କାର୍ଯ୍ୟର ପୁଞ୍ଜି ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ୩.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଏକ ଚାଉଳ ମିଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ?

ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୩.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଏତେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ମୁଦ୍ରା ଋଣ ନେଇପାରିବେ । ସରକାର ଏଥିରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଋଣ ସୁବିଧା ଦିଅନ୍ତି । ତାହା ହେଉଛି, ଆପଣ କେବଳ ୩୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସମର୍ଥନ ପାଇବେ

ଯଦି ଆପଣ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏମପ୍ଲୋଏମଣ୍ଟ ଜେନେରେଶନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ (PEGP) ଅଧୀନରେ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦିଆଯାଏ  । ଋଣ ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ । ଏନେଇ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ – https://www.kviconline.gov.in/pmegpeportal/jsp/pmegponline.jsp

କେମିତ ରୋଜଗାର କରିବେ?

ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ, ଆପଣ ପ୍ରାୟ ୩୭୦ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଚାଉଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ବା ପ୍ରୋସେଶିଂ କରନ୍ତି । ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪.୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆସିବ, ଯଦି ଆପଣ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବିକ୍ରୟ ପ୍ରାୟ ୫.୫୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ହେବ । ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରାୟ ୧.୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner