ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳ ସହ ବୈଠକ: ଅଯୋଧ୍ୟାରୁ ଜନକପୁର ଚଳାଚଳ କରିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବସ୍

1 min read

କାଠମାଣ୍ଡୁ: ନେପାଳ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଓଭରସାଇଟ୍ ମେକାନିଜିମର ଅଷ୍ଟମ ବୈଠକ ସୋମବାର କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଥିଲା। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ବୈଠକରେ ‘ରାମାୟଣ ସର୍କିଟ’ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରକୃତ ଅଯୋଧ୍ୟା ନେପାଳରେ ରହିଛି ।

ରାମାୟଣ ସର୍କିଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା

ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶଙ୍କର ଦାସ ବୈରାଗୀ ଏବଂ ନେପାଳରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ବିନୟ ମୋହନ ବାର୍ତ୍ତା ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ବୈଠକରେ  ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗର ପ୍ରକଳ୍ପର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ରାମାୟଣ ସର୍କିଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ରାମାୟଣ ସହ ଜଡିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉଭୟ ଦେଶରେ ବିକଶିତ ହେବ | ଏହା ଅଧୀନରେ ନେପାଳର ଜନକପୁର ଏବଂ ଭାରତର ଅଯୋଧ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବସ୍ ସେବା ମଧ୍ୟ ଚଳାଚଳ କରୁଛି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପାଇଁ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ମିଳିଲା ପ୍ରଥମ ପେଟେଣ୍ଟ

ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଅନେକ ଥର ନେପାଳରେ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦେଶରେ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ଅଟନ୍ତି । ଏପରିକି ସେ ମାଡିରେ ଏକ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଧାର୍ମିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ଅଯୋଧ୍ୟାପୁରୀ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ସୀତା ନେପାଳର ଜନକପୁରୀରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରାମା ଭାରତ ନୁହେଁ, ନେପାଳର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

 

ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇବାକୁ ରାଜି

ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀଘ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ନିମ୍ନଭୂମି ଅଞ୍ଚଳର ରାସ୍ତା, ସୀମାନ୍ତରେ ରେଳ ସେବା, ଅରୁଣ -3 ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପାଇପଲାଇନ, ପଞ୍ଚେଶ୍ୱର ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଭୂକମ୍ପ ପରେ ନିର୍ମାଣ, ଜଳସେଚନ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପରିବହନ ଲାଇନ, ନେପାଳ ପୋଲିସ୍ ଏକାଡେମୀ, ସମନ୍ୱିତ ଚେକପୋଷ୍ଟ, HICDP, ମହାକାଲୀ ନଦୀ ଉପରେ ମୋଟର ବ୍ରିଜ୍, କୃଷି ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ବାଧାବିଘ୍ନର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା  ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner