ଡିଲିଟ ହୋଇଯାଇଥିବା WhatsApp ମେସେଜକୁ ପୁଣି ଥରେ ପଢ଼ିପାରିବେ, ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଏହି ଷ୍ଟେପ୍

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ଇଂଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ । ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଡିଲିଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କ ଡିଲିଟ ହୋଇଥିବା ମେସେଜକୁ ପୁଣି ଥରେ ପଢ଼ିବାର ଏକ ଉପାୟ ଅଛି ।  ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସହଜ ଷ୍ଟେପ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆପଣ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଚାଟକୁ ସହଜରେ ରିକଭର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ଗୁଗୁଲ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ କିମ୍ବା ଡିଭାଇସ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଚାଟ୍ ରିକଭର କରିପାରିବେ । ଚାଟ୍ ରିକଭରୀ କରିବାକୁ, ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହି ପ୍ରୋସେସକୁ ଠିକ ଭାବେ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ହ୍ୱାଟସଆପର ବ୍ୟାକଅପ ଅପସନ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଦିନକୁ ଥରେ, ସପ୍ତାହରେ ଥରେ କିମ୍ବା ମାସରେ ଥରେ ଚାଟ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । ବାସ୍ତବରେ, ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଚାଟ୍ ମେସେଜ୍ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରିବା ଉଚିତ । ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଚାଟସ ଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଫିଚର ଏନାବଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ।

ଡିଲିଟେଡଚ ଚାଟ୍ ରିକଭର କରିବା ପାଇଁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଏହି ଷ୍ଟେପ

  • ପ୍ରଥମେ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ନିଜ ଗୁଗୁର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଲଗଇନ କରନ୍ତୁ ।
  • ଏହାପରେ ୧୦ ଡିଜିଟ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜ ହ୍ୱାଟସଆପ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୁଣି ଥରେ ଲଗଇନ କରନ୍ତୁ ।
  • ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଲଗଇନ କରିବେ ସେତେବେଳେ ହ୍ୱାଟସଆପ ଆପଣଙ୍କ ଚ୍ୟାଟ ହିଷ୍ଟ୍ରିକୁ Google Drive ରୁ ରିକଭର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମଣ୍ଟ୍ ଦେଖାଇବ ।
  • ପୁରୁଣା ଚାଟର ବ୍ୟାକଅଫ କରିବା ପାଇଁ ରିଷ୍ଟୋର ଅପସନ ଏବଂ ନେକଷ୍ଟ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ ।
  • ଚାଟକୁ ସପୋର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ ୱାଉଇ-ଫାଇରେ କନେକ୍ଟ କରନ୍ତୁ ।
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଚାଟ ହିଷ୍ଟ୍ରି ଗୁରୁଲ ଡ୍ରାଇଭରେ ସେଭ ନାହିଁ, ତେବେ ହ୍ୱାଟସଆପ ଲକର୍ ଷ୍ଟୋରେଜରୁ ମେସେଜର ବ୍ୟାକଅଫ ନେବା ପାଇଁ ଅପସନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ ।

ହ୍ୱାଟସଆପ ଚା ଲକର୍ ଷ୍ଟୋରେଜରୁ କେମିତି କରିବେ ରିଷ୍ଚୋର

  • ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଫାଇଲ ମ୍ୟାନେଜରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ
  • ନିଣ୍ଟରନାଲ ଷ୍ଟୋରେଜ ଭିତରେ ଥିବା ହ୍ୱାଟସଆପ ଫୋଲ୍ଡରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ
  • ସେଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାଟାବେସକୁ ବାଛିବାର ଅଇ
  • ସେଠାରେ ଆପ ଣଙ୍କୁ ନିଜ ସବୁ ଚାଟର ବ୍ୟାକଅପ ନଜର ଆସିବ

ପୁରୁଣା ଚାଟର ବ୍ୟାକଅପ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ହ୍ୱାଟସଆପକୁ ଅନଇନଷ୍ଟଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଇନିଷ୍ଟଲ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ନିଜ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରୁ ଲଗଇନ କରନ୍ତୁ  ଏବଂ ରିକଭରୀ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ବାଛିଥିବା ଡାଟାବେସ ଫୋଲ୍ଡରକୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ତାରିଖର ଚାଟ ବ୍ୟାକଅପକୁ ରିକଭର କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ନାଆ ବଦଳାଇ msgstore.db.crypt12 ରଖନ୍ତୁ ।

ଧ୍ୟାନ ଦେବେ ଯେ Crypt Extension ଯେପରି ବଦଳିବ ନାହିଁ । ଜଣାଇ ରଖୁଛୁ ଯେ ହ୍ୱାଟସଅପ ନିଜ ସର୍ଭରରେ ଚାଟ ସେଭ୍ କରି ରଖେ ନାହିଁ । ଏହା ଗୁଗୁଲ ଡ୍ରାଇଭ ବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଇଣ୍ଟରନାଲ ଷ୍ଟୋରେଜ ଉପରେ ଡାଟାବେସ ଜେନେରେଟ କରିଥାଏ । ଭୁଲରେ ଡିଲିଟ ହୋଇଥିବା ମେସେଜକୁ ରିକଭର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *