NIAର ବଡ଼ ଖୁଲାସା: ଆଇଏସ୍‌ର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି ମେଟ୍ରୋ ସହର ମହିଳା, ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପଠାଉଛନ୍ତି ବିସ୍ଫୋରକ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଛି । ଏନ୍‌ଆଇଏ କହିଛି ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ (ଆଇଏସ୍) ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହି ମହିଳାମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟର ଆଦର୍ଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ NIA ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛି । ପୁନେରୁ ସାଦିଆ ଅନୱାର ଶେଖ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଜେନ୍ସି ଗିରଫ କରିଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସାଦିଆ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଟ୍ଟରବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରର ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ସାଦିଆ ଯିଏ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜାକିର ମୁସାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ସେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡିଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡି-ରେଡିକାଲାଇଜ୍ କରି ଛାଡ଼ିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଯେତେବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜାକିର ମୁସା ସାଦିଆଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଆଇଏଏସର ମୁଖ୍ୟ ବକାରଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ବକାର ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳେ ସାଦିଆଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ।ୟ

ଏହା ପରେ ସାଦିଆ ଆଇଏସ୍ ର ଖୁରାସାନ୍ ମଡ୍ୟୁଲ୍ ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସାଦିଆ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କଠାରୁ ଇମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜଡ୍ ବିସ୍ଫୋରକ ଉପକରଣ (IED) ଖୋଜିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।  ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସାଦିଆଙ୍କ ତାଙ୍କ ଚାଟ୍ ଧରିଥିଲେ । ସ୍ପେଶାଲ୍ ସେଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଖୋରାସାନ୍ ମଡ୍ୟୁଲର ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ହିନା ବଶୀର ଏବଂ ଜହାନଜେବ ସାମିଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟୋରୋଗେସନ ରିପୋର୍ଟରେ ସାଦିଆଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner