ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ୬ଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୧୮ ହଜାର ୫୯୯ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଗତକାଲି ଏହି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ୯୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଦେଶରେ କରୋନା ପଜିଟଭ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ୧ କୋଟି ୧୨ ଲକ୍ଷ ୨୯ ହଜାର ୩୯୮ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୮୫୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ କରୋନା ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୮ ହଜାର ୭୪୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ମୋଟ ମାମଲା ହେଉଛି ୧ କୋଟି  ୮ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାର ୭୯୮। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୨ କୋଟି ୯ ଲକ୍ଷ  ୮୯ ହଜାର ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

ଦେଶର ୬ଟି ରାଜ୍ୟ, ପଞ୍ଜାବ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୁଜରାଟ, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦୈନିକ କରୋନା ରୋଗରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ପଞ୍ଜାବ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ଥିବାବେଳେ କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ରହିଛି। ୮୪.୭ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା କେବଳ ଏହି ୬ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଛି। ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହିସବୁ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ୁଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାର ପରୀକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି କରୁନାହାଁନ୍ତି। ୮ ରୁ ୧୦ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତି ଦିନ୮ରୁ ୧୦ ହଜାର କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲା, ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିଦିନ ୬ଣଉ ୭ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯେତେବେଳେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ତାର ଟେଷ୍ଟିଂରେ ବୃଦ୍ଧି କରୁନାହିଁ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner