ନିଜ ଦେଶରେ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ଓଲି: ରାଜରାସ୍ତାରେ ସନ୍ଥ ସମାଜର ପ୍ରତିବାଦ

1 min read

କାଠମାଣ୍ଡୁ: ଭାରତ ସହ ବହୁ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ବିରୋଧ । ତାଙ୍କର ଏଭଳି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉଠାଇଲେ ନେପାଳ ଦେଶର ସାଧାରଣ ଜନତା । ଓଲି ବିପକ୍ଷ ପ୍ରତିବାଦରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସମେତ ସନ୍ଥ ସମାଜ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Oli's shocker: India created fake Ayodhya, Ram was from Nepal ...

ସାଧୁମାନେ ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ, ଓଲି ପ୍ରଭୁ ରାମ ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟାଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ନିଜ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।  ସାଧୁମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଜନକପୁରରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସାମିଲ ସାଧୁ, ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

Nepal's political crisis - How fierce will the Maoists be now ...

      ଜନକପୁର ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ସାଧୁ ଓ ନାଗରିକମାନେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିସହ ପିଏମ ଅଲିଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ନିକଟରେ ନେପାଳର ଆଦିକାଭୀ ଭାନୁଭଟ୍ଟଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ଅଲି ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ନେପାଳର ନାଗରିକ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।

ବଦଳିବ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନକ୍ସା: ଶିଳାନ୍ୟାସ ପାଇଁ PMOକୁ ପଠାଗଲା ୨ଟି ତାରିଖ

ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଓଲି କହିଥିଲେ ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ନେପାଳରେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଭାରତକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଅଯୋଧ୍ୟାଙ୍କ ସାଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଲିଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

            କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ଚୀନ୍‌ ସହ ସମ୍ପର୍କ ନେଇ କେହି ଅନବିଜ୍ଞ ନୁହଁନ୍ତି । ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅଲି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା ପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଓଲି ସରକାର ଭାରତର ତିନୋଟି ଅଞ୍ଚଳ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା, ଲିପୁଲେଖ ଏବଂ କାଲାପାନି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସଂସଦରୁ ଏହି ତିନୋଟି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦର୍ଶାଇ ନେପାଳ ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ପାସ କରିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ନଜର ପକାନ୍ତୁ

Close Bitnami banner