କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଶହୀଦ ମାନ୍ୟତା, ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

1 min read
soldiers who die while on Covid-19 duty will be declared martyrs & will be given a support of Rs 15 lakh
Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ କରିଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଏବେ ଶହୀଦ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି।ଏହା ପରଠୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ କରୋନା ଶହୀଦଙ୍କ ବିବରଣୀ ଭାରତର ବୀର ପୋର୍ଟାଲରେ ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଉଛି।

ଏହା ସହିତ, ପରିବାରକୁ ସିଧାସଳଖ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଡିଟେଲ୍ସ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯିବ । ଏଥି ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତର ବୀର ଫଣ୍ଡକୁ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦାନ କରିପାରିବେ । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଏହି ବୀର ଫଣ୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୭ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ପାଇଁ ଏକ ପୋର୍ଟାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଶହୀଦ ସୈନିକମାନେ ଏହା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପୋର୍ଟାଲ ଦ୍ୱାରା ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଫଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ପୁଲୱାମା ଶହୀଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ୬.୪୦ କୋଟି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ।

କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୩୯ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। CISF ରେ ୯, CRPF ରେ୧୫ , BSF ରେ ୧୦, SSB ରେ ୨ ଏବଂ ITBP ରେ ୩ ​​ଜଣ କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ସୈନିକମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୧୩୩ ଜଣ ଯବାନ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୫୧୨ ଜଣ ଯବାନ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ୩୫୬୨ ଜଣ ଯବାନ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner