ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ଼ ସଫଳତା, ଅପେକ୍ଷା କରିବେନି ରୋଗୀ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ…

1 min read
scientists revive bad lungs alive in 24 hours
Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଫୁସଫୁସ ରୋଗ ପ୍ରତିକାର ବାହାର କରିଛନ୍ତି । କେତେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଫୁସଫୁସ ଖରାପ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ କରିବାର ଉପାୟ ଖୋଜି ପାଇଛନ୍ତି। ଗବେଷକମାନେ ଏହି ଟେକନିକ୍ ବ୍ରେନ ଡେଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ୬ଟି ଫରାପ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲ । ଫୁସଫୁସକୁ ରେସ୍ପିରେଟର ଯନ୍ତ୍ର ସହ ଯୋଡ଼ି ଘୁଷୁରି ରକ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଏହା ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ  ‘ଜୀବନ୍ତ’ ହୋଇଗଲେ ।

ଏହାର ସଫଳତା ପରେ, ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ କରାଯିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦାନରେ ମିଳୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଫୁସଫୁସ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଖରାପ ହୋଇଯାଉଛି । ଏହି ନୂଆ ସଫଳତା ପରେ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ଅଧିକ ଫୁସଫୁସ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହା ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ବିଚାର ଯାହା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି ନ୍ୟୁୟର୍କ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ବିଜ୍ଞାନର କଳ୍ପନା ଭଳି

ମେଡିସିନ୍ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏକ କଳ୍ପନା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । କଲମ୍ବିଆ ଏବଂ ବେଣ୍ଡରାବିଲ୍ଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ଧରି ଖରାପ ଫୁସଫୁସକୁ ପୁନଃ ଜୀବିତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନରୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ପୃଥକ ପୃଥକ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବାକ୍ସରେ ରଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫୁସଫୁସରେ  ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଦେବା ପାଇଁ ରେସ୍ପିରେଟରରେ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଥିଲା । ପୁଣି ସେମାନଙ୍କୁ ଜାବିତ ଘୁଷୁରୀର ଗଳାର ବଡ ନଳିରେ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଥିଲା । ଟ୍ୟୁବ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କଲେ, ଯାହା ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତବାହୀ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଲା ଯେଉଁଥିରେ ଘୁଷୁରୀର ରକ୍ତ ବାହିକା ଜରୀଆରେ ଫୁସଫୁସରେ ସଞ୍ଚାଳିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ପୁଣି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ହିଁ ଫୁସଫୁସ ଭଲ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଏଭଳି ହେବ ବ୍ୟବହାର

ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନାମ Ex Vivo Lung Perfusion (EVLP) ରଖାଯାଇଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।  ଏହା ଅଧୀନରେ ରୋଗୀର ଗଳାରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ୟାଥେଟର୍ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଫୁସଫୁସ  ଯୋଗାଯୋଗ କୋଠରୀରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସହିତ ହେବ । ଆମେରିକୀୟ ଫୁସଫୁସ ଆସୋସିଏସନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଫୁସଫୁସର ମାତ୍ର ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ବାକି ସବୁ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ବେଣ୍ଡରବିଲ୍ଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ଡାକ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ, ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଫୁସଫୁସର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହେଲେ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା ତାଲିକାରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner