ଭାରତ ଉପରେ ଚୀନର ସାଇବର ଆଟାକରେ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନୀ ହ୍ୟାକର୍ସ

1 min read
Pakistan Hackers Helping China In Suspected Operation Sidecopy Cyber Attacks On India

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭୟଙ୍କର ସାଇବର ଆଟାକ୍ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଅପରେସନ୍ ସାଇଡକପି ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନ ହ୍ୟାକର ଗ୍ରୁପ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଇବ୍ ହାତ ରହିଛି । ଏହି ସାଇବର ଆଟାକ ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରଣନୈତିକ ଡାଟା ଚୋରି ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । କ୍ୱିକ୍ ହିଲ୍ ସାଇବର ସିକ୍ୟୋରିଙ୍ଗ ୱିଙ୍ଗ ମୁତାବକ ଏହି ସାଇବର ଆଟାକରେ ବ୍ୟବହାର ସିଗ୍ନେଚର ଟୁଲ୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଇବ୍ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଆଡ଼କୁ ଇସାରା କରୁଛି । ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଇବ୍ ହ୍ୟାକର୍ ଭାରତର ଡାଟା ଚୋରି ପାଇଁ ଚୀନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ।

Pakistan Hackers Helping China In Suspected Operation Sidecopy Cyber Attacks On India

କ୍ୱିକ୍ ହିଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଲ୍ୟାବ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହିମାଂଶୁ ଦୁବେଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ସାଇଡ୍ କପି ସାଇବର ଆଟାକ୍ ୨୦୧୯ ମସିହାରୁ ଲଗାତାର ଜାରି ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ଆଟାକ୍ ଭାରତ ଉପରେ ହେଉଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଡାଟା ଚୋରି ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରକାର ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ଭାରତର ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବଡ଼ ବିପଦ । ଏହାର ପରିଣାମ କଣ ହେବ ସେନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଉରଯୋଗ କରି ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ଗୋପନୀୟ ଡାଟାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇ ପାରିବ ।

Pakistan Hackers Helping China In Suspected Operation Sidecopy Cyber Attacks On India

ଭାରତ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଜରିଆରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ କ୍ଷେତ୍ର ସମେତ ଜନମତ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଚୀନକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ହ୍ୟାକର୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ସହାୟତା କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner