ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ମହାକାଶଚାରୀ: ସମୁଦ୍ରରେ କରିବେ ଅବତରଣ

1 min read
Spread the love

ଫ୍ଳୋରିଡା:  ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ (Space X) ଏବଂ ନାସା(NASA)ର ଦୁଇ ମହାକାଶଚାରୀ ଆଜି ପୃଥିବୀକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ମହାକାଶଚାରୀ ରବର୍ଟ ବେହେଙ୍କେନ୍ ଏବଂ ଡଗଲାସ୍ ହର୍ଲି ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଛାଡି ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି । ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏବଂ ନାସା ୪୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ସମୁଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ, ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଡ୍ରାଗନ୍ ଏଣ୍ଡେଭର୍ ସ୍ପେସ୍ ଛାଡି ପୃଥିବୀକୁ ଆସୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ନାସା ପୁନର୍ବାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ, ଡ୍ରାଗନ୍ ଏଣ୍ଡେଭେଭର୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଆପ୍ରୋଚ ଏପିଲସାଇଡର ପରଧି ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରି ଆସି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି । ଏଥିସହିତ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ନାସା ଲେଖିଛି, ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଡ୍ରାଗନ୍ ଏଣ୍ଡେଭର୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ତଳକୁ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର କକ୍ଷପଥ ଆଗରେ ଅଛି ।

ଫ୍ଲୋରିଡା ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଇସିଆସ୍

ଶନିବାର ସକାଳେ ବାହାମାସରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଇସିଆସ୍‌ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ଲୋରିଡା ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିଛି। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯୋଗୁଁ ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଅବତରଣ କରିବାରେ କିଛି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଫ୍ଲୋରିଡାର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ହିଟ୍ କରିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

2011 ପରଠାରୁ ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହାକାଶ ମିଶନ

୨୦୧୧ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ମାନବ ମିଶନ ମହାକାଶକୁ ଯାଇଛି । ନାସା ମେ’ ୩୦ ରେ କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଏହି ମିଶନ ଛାଡିଥିଲେ। ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ମେ’ ୩୧ ତାରିଖରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ମହାକାଶରେ ଚାଲିବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି  ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner