ପୃଥିବୀ ମୁହାଁ ଆଉ ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ, ଏଥର କିନ୍ତୁ ବିପଦ ଅଛି !

1 min read
nasa asteroid 2020 nd approaching earth july 24
Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୁଲାଇ ୨୪ରେ ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପୃଥିବୀ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ।  ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହା ପୃଥିବୀ ପାଖାପାଖି ହେବ । ଏନେଇ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସି  ନାସା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ଭବତଃ ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ ବଡ଼ ବିପଦ ହୋଇପାରେ  ଏବଂ ଏହା ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ବଡ଼ ହେବା ସହ ଏହାର ବେଗ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଛି । କେବଳ ସେତି କି ନୁହେଁ ଏହା ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାର୍କ – ଲଣ୍ଡନ ଆଇ’ର ଆକାରରୁ ମଧ୍ୟ ଦେଢ ଗୁଣା ବଡ଼ । ଏମିତି ବି ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହା ଲଣ୍ଡନ ଆଇ’ରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦ପ୍ରତିଶତ ବଡ଼ ।

ଲଣ୍ଡନ ଆଇ ୪୪୩ମିଟର ଉଚ୍ଚା ଏକ ଚକ ଅଟେ । ତେବେ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ଟି ଏହାଠାରୁ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ହୋଇପାରେ । NASA ଚେତାବନି ଦେଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ଏହି ବିଶାଳ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ ପୃଥିବୀ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ତାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଏହି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହା ପୃଥିବୀ ଉପରେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।  ତେବେ ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସି ଏହାର ନାଁ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ 2020ND ରଖିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ (PHAs) ହେଉଛି ଏକ ମାପ ଅଟେ । ଏଥିରେ ସ୍ପେସ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି ଯାହା ପୃଥିବୀକୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ଭାବେ ମାପଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ୦.୦୫ au କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ (MOID) ଦୂରତା ଥିବା ସମସ୍ତ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ PHAs ଅର୍ଥାତ୍ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ରୂପରେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ 2020 ND ପ୍ରାୟ ୧୭୦ ମିଟର ଲମ୍ବ  । ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ବା କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୪୮,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଛି । ପୃଥିବୀଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗ୍ରହ ଗ୍ରହକୁ “ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ”ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି ।

ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ କଣ

ଉଲକାପିଣ୍ଡ ବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ଗହଙ୍କର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଭଗ୍ନାବଶେଷ ଗ୍ରହଙ୍କ ଜନ୍ମକାଳରୁ ରହିଥାନ୍ତି ।  କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ମୂଳ ରୂପରେ ଗ୍ରହର ଏକଭଗ୍ନଂଶ । ଏହି ଚାରି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ , ବୁଧ, ଶୁକ୍ର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ପୂରା ମଣ୍ଡଳରେ ୪ଟିଜାକ ଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେହି ଗ୍ରହମାନଙ୍କର କିଛି ଅଂଶ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା ସେଗୁଡ଼ିକ ଗୁରୁତ୍ୱାକର୍ଷଣର ଜବରଦସ୍ତ ଆକର୍ଷଣ କାରଣରୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ପାଖକୁ ଆସିଥାଏ, ସେଗୁଡ଼ିକୁ ହିଁ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ କୁହାଯାଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner