ବେରୁଟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୭୩ରୁ ଅଧିକ ମୃତ, ପ୍ରାୟ ୪ହଜାର ଆହତ

1 min read

Smoke rises from the site of an explosion in Beirut, Lebanon August 4, 2020. REUTERS/Mohamed Azakir

ଲୋବାନନ: ଲେବାନନର ରାଜଧାନୀ ବେରୁଟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛିଏଥିରେ ୭୩ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୪ହଜାର ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତିଅନେକ ନିଖୋଜ ଥିବାରୁ ମୃତାହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛିବେରୁଟ ବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଗୋଦାମରେ ବା ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଯୋଗୁଁ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି

ଗତ ୬ବର୍ଷ ହେଲା ଗୋଦାମରେ ୨ହଜାର ୭୫୦ ଟନ୍ ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ରଖା ଯାଇଥିଲାଏଭଳି ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ଭାବେ ବିସ୍ଫୋରକ ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଲେବାନନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି

ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସମଗ୍ର ସହର ଦୋହଲିଛି । ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିସ୍ଫୋରଣ ଯୋଗୁଁ ବଡ଼ ବଡ଼ କୋଠା ଦୋହଲିବା ସହ ଚଟାଣ ଫାଟିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବଡ଼ ଆକାରର ଧୂଆ ଉପରକୁ ଉଠିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିସ୍ଫୋରଣର ଶଦ୍ଧ ଏତେ ଜୋରଦାର ଥିଲା ଯେ, ଏହା ୨୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରକୁ ଶୁଣାଯାଇଥିଲେ ।

ଏହାର ଏକ ଭିଡିଓ ଲେବନନ୍‌ର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ଲୋକେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଭଳି ବିସ୍ଫୋରଣ ଯୋଗୁଁ ଏଠାକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୋକାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଦୋକାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । କାଚ ଝରକା ଚୁରମାର ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ କାର୍ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।  ଆହତମାନେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ଦୈଡ଼ୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଓ ଶିଶୁ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡ଼ୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner