କପଡ଼ା ମାସ୍କ କି ଷ୍ଟାଇଲ ମାସ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ନାହିଁ !

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିଶ୍ୱରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଥମିବାରେ ନାଁ ଧରୁନି କରୋନା । ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ମୋଟ ମାମଲା ୭ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷ ପାଖାପାଖି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  । ଏଥିରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଭାଇସର ନେଇ ଏହା ମଧ୍ୟ ଖୁଲା ହୋଇଛି କି ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଏହା ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଏବେ ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ କି କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ ।

ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱର ୨୩୯ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପିପାରେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତା’ପରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇଯାଏ । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ । ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ କେଉଁ ପୋଷାକ ଏବଂ କେଉଁ ସାଇଜ୍ ମାସ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ କୋଭିଡ ୧୯ ରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ।

ଯେହେତୁ ସମସ୍ତଙ୍କର N-95 ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସୁବିଧା ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ଭଲ ତାହା ଆପଣ ବୁଝିବା ଜରୁରୀ । ତଥାପି, ଏହାର ଅନେକ ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଫ୍ଲୋରିଡା ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ନିକଟରେ ମାସ୍କର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା । ​​ଏବଂ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ କାଶ ବା ଛିଙ୍କରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରବ ।

ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଯାହା ମିଳିଲା ତାହା ଫିଜିକ୍ସ ଅଫ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ନାମକ ଏକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା  । ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏକ ମାସ୍କ ଆଗରୁ ଆସୁଥିବା ତରଳ ବୁନ୍ଦା ରୋକିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, ଯାହା ନାକରୁ ପାଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାଙ୍କା ହୋଇଥାଏ ।

* ଯେଉଁ ମାସ୍କରେ କପଡ଼ାର ଏକାଧିକ ଫୋଲ୍ଡ ଅଛି, ଏକ କୋଣ ଆକୃତି ଏବଂ ମୁହଁରେ ଭଲ ଫିଟ୍, ସହି ମାସ୍କ ସକ୍ରିୟା ବୁନ୍ଦା ରୋକିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ।

* ରୁମାଲକୁ ଫୋଲ୍ଡିଂ ଭଳି ବାନ୍ଧିବା ଷ୍ଟାଇଲରେ ଯେଉଁ ମାସ୍କ ସବୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ସେହି ମାସ୍କ ଗୁଡ଼ିକ ତରଳ ବୁନ୍ଦା ରୋକିବାରେ କମ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ।

* ଘରେ ତିଆରି କୋନ ଆକୃତିର ମାସ୍କ ରେ କପଡ଼ାର ଗୁଣ ଅନୁଯାୟୀ କିଛି ଲିକେଜ୍ ଦେଖା ଯାଇଥିଲା ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାର ପ୍ରଭାବ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା କାଶିବା କି ଛିଙ୍କିବା ପରେ ଏହାର ତରଳ ବୁନ୍ଦା ମୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । କୁହୁଡ଼ି / ଧୂଆଁ ଆକାରର ଏହି ବୁନ୍ଦା ଗୁଡିକ ତରଳିବା ଏବଂ ବାୟୁରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଦେଖାଗଲା । ତା’ପରେ କେଉଁ ମାସ୍କ ଏହି ବୁନ୍ଦା ଗୁଡିକୁ ରୋକିପାରେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଗଲା ।

ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ, ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ରୁମାଲ ଏବଂ ବାନ୍ଧିବା ଶୈଳୀ ଏହା ରୋକିବାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ବୁନ୍ଦା ଏହିପରି କଭରକୁ ସହଜରେ ଭେଦ କରିପାରେ । ଏକାଧିକ ଫୋଲ୍ଡ ସହିତ ମୋଟା କିମ୍ବା କୋନ ଆକୃତିର ମାସ୍କଗୁଡିକ ବୁନ୍ଦା ରୋକିବାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner