ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୁକ୍ତ ଲାଭ ଦିଏ ଏହି ସ୍କିମ, LIC ଜରିଆଇରେ କରିପାିରିବେ ନିବେସ

1 min read
Guaranteed Pension fund return in Byay bandana yojana

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟୟ ବନ୍ଦନା ଯୋଜନା (PMVVY) ର ଅବଧି ୩ ବର୍ଷ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁମୋଦନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଖର୍ଚ୍ଚର ଶେଷ ତାରିଖ ବ୍ୟୟ ବନ୍ଦନା ଯୋଜନା (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟୟ ବନ୍ଦନା ଯୋଜନା) କୁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟୟ ବନ୍ଦନା ଯୋଜନା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା, ଯେଉଁଥିରେ ମାସିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହାରରେ ନିଶ୍ଚିତ ପେନସନ୍ ପାଇବେ ।

ଭାରତର ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବାର୍ଷିକ ୭.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୬.୨୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ୭.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧର ଲାଭ ଦିଆଯିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଆପଣ କିପରି ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

କେଉଁଥି ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା-

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ୍ । ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, କାରଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସର୍ବନିମ୍ନ ମାସିକ ପେନସନ୍ ହେଉଛି ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ମାସିକ ପେନସନ୍ ହେଉଛି ୯,୨୫୦ ଟଙ୍କା । ପେନସନ୍ ଦେୟ ମାସିକ, ତ୍ରୌମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ମିଳିପାରିବ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଫର୍ମ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନଲାଇନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ ।

ଋଣ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରିମେଚୌର ୱିଥଡ୍ରୋଲ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ କୌଣସି ଗୁରୁତର ରୋଗ ପାଇଁ ଏହି ସୁବିଧା ପାଆନ୍ତି । ତେବେ, ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ମାତ୍ର ୯୮% ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଯୋଜନାର ବିଶେଷ ଭିଚର ହେଉଛି ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ଋଣର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଋଣ ପରିମାଣ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner