ଚୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥଙ୍କ ସିଧା କଥା,ଆମ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ନେଇ ଭ୍ରମରେ ନରହୁ ଚୀନ୍

1 min read

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଚୀନକୁ କଡ଼ା ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି କି ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ବିବାଦର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସ୍ୱଭାବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ରକ୍ଷା ପାଇଁ କିଛି ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ସେ ଋଷର ରାଜଧାନୀ ମସ୍କୋରେ ଚୀନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନେରାଲ ଓ୍ୱେଇ ଫେଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ଗତିବିଧି,ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସ୍ୱଭାବ ଏବଂ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିର ଉଲଙ୍ଘନ କରି ନିଜ ଦେଶର ପରିଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଲାଗି ପଡ଼ିଛି । ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ସୈନ୍ୟ ପଠାଉଥିବା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ରାଜନାଥ ।

Shanghai Cooperation Organisationର ବୈଠକରେ ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ଚୀନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସୀମା ନିକଟରେ ପରିଚାଳନା ଦାୟୀତ୍ୱ ତୁଳାଉଛି ଏବଂ ତୁଲାଇବ ମଧ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ନିଜର କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ନେଇ କେବେ ମଧ୍ୟ ସାଲିସ କରିବ ନାହିଁ । ଟ୍ୱିଟରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି କି ସୀମା ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସର୍ବଦା ଦାୟୀତ୍ୱବାନ୍‌ । ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ରହିବା ଅନୁଚିତ୍ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ରାଜନାଥ ସିଂ ଚୀନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଚୀନ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଚାହୁଁଛି ତେବେ ନିଜ ସ୍ୱଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ଏହାଦ୍ୱାରା କେବେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ହେବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି କି ଦୁଇ ପକ୍ଷର ନେତା ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ଅନୁସାରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍‌ । କାରଣ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ପେଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ସମେତ ସମସ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୈନିକ ହଟାଇବା ଦିଗରେ ଭାରତ ସହିତ ମିଶି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner