ମସ୍କୋରୁ ଅଚାନକ ଇରାନ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ପାଇଁ ?

1 min read

ତେହରାନ: ମସ୍କୋରେ ସାଙ୍ଘାଇ ସହଯୋଗ ସଙ୍ଗଠନରେ ଭାଗ ନେବା ପରେ ପ୍ରତିଶକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ହଠାତ ଇରାନରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାର ସୂଚନା ସେ ନିଜେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଚୀନ ସହ ଲାଗିରହିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କର ଇରାନ ଗସ୍ତ ରଣନୈତିକ ଅନୁସାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି ।  ତେହରାନରେ ରାଜନାଥ ସିଂହ ନିଜ ସମକକ୍ଷ ଇରାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ କରିବେ । ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହଠାତ୍ ଇରାନ ଗସ୍ତରେ ଅନେକ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଇରାନ ଗସ୍ତ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?

ଚାବହାର ଉପରେ ହେବ କି କଥାବାର୍ତ୍ତା ?

ପାକିସ୍ତାନର ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦରର ଜବାବରେ ଭାରତ ଇରାନର ଚାବହାର ବନ୍ଦରର ବିକାଶ କରୁଛି । ଏହି ବନ୍ଦର ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ କେବଳ ଏହାର ରଣନୀତିକ ନୁହେଁ ବରଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ । ଚୀନ୍ ସହ ବଢ଼ୁଥିବା ବିବାଦ ଏବଂ ରିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ପଲ୍ସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ବନ୍ଦର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ଚାବହାରରେ ନିର୍ମାଣର ମନ୍ଥର ଗତି ପାଇଁ ଇରାନ ଚିନ୍ତିତ ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇରାନର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ଭାରତର ବଡ ପ୍ରୟାସ ରହିବ ।

ବିଫଳ ହେବ ପାକିସ୍ତାନ-ଚୀନର ମିଶନ ଗ୍ୱାଦର

ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ସାମରିକ ରୂପରେ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାବହାର ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଗ୍ୱାଦର ଉପରେ ବସିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଏହି ବନ୍ଦର ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟାପାରରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ହେଉଛି କାରଣ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦର ଛାଡି ଇରାନର ଚାବହାର ବନ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକାସହ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଦୁଇଟି ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ଇରାନକୁ ମାଧ୍ୟମ କରି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଚୀନ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତ ପ୍ରହାର ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ଇରାନ ସହିତ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା । ଏଥିରେ କେବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୁହେଁ ବରଂ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଯଦି ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯିବାକୁ ଇରାନକୁ ମନାଇଦିଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଏକ ବଡ଼ କୂଟନୈତିକ ବିଜୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଦେବ ଭାରତ

ଇରାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ସୀମା ପରସ୍ପର ସହ ଜଡିତ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଇରାନକୁ ନିଜ କୋର୍ଟରେ ରଖି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ କଟ୍ଟର ଶିୟା ଦେଶ ହୋଇଥିବାରୁ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନାହିଁ ତେଣୁ ଭାରତ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବ । ଇରାନକୁ ମାଧ୍ୟମ କରି ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟରେ ନୂତନ ଦିଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ଫଳରେ ପ୍ରବଳ ଚାପରେ ଗତି କରୁଥିବା ଇରାନର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ ।

ଭାରତ ଇରାନ ମାଧ୍ୟମରେ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ

ଚାବହାର ବନ୍ଦର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାପରେ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନ ତୁଳନାରେ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଅନେକ ବୃଦ୍ଧି କରିସାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏହି ବନ୍ଦର ମାଧ୍ୟମରେ ଋଷ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କ୍ରୟ ହେତୁ ଋଷରେ ବଢ଼ୁଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷତିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner